Długoterminowe kolonie na powierzchni Księżyca i na Marsie są w naszym zasięgu, ale astronauci będą musieli zmagać się z brakiem grawitacji. Japonia prowadzi badania nad sztuczną grawitacją dla baz na Księżycu i Marsie.

Chociaż możliwość przebywania w środowisku pozbawionym grawitacji może się wydawać zabawne, to niesie ono z sobą sporo komplikacji, a badania wykazały, że może mieć negatywny wpływ na stan ludzi. Nikt nie potrafi odpowiedzieć także na pytanie, jaki wpływ na ludzi urodzonych w kosmosie, miałaby ziemska grawitacja.

Sztuczną grawitacja na Księżycu i Marsie

Siła grawitacyjna Księżyca wynosi około 16,6% siły grawitacyjnej Ziemi, a na Marsie jest bliżej 38% tego, czego doświadczamy na Ziemi.

 

Chcąc zniwelować wiele problemów, a także ułatwić życie kosmicznych kolonizatorów, naukowcy i inżynierowie z Uniwersytetu w Kioto i Kajima Construction Co. Zaprojektowali system sztucznej grawitacji. Obiekt mieszkalny generowałby grawitację za pomocą sił odśrodkowych.

Cylindryczna konstrukcja będzie miała szerokość 100 metrów i wysokość do 400 metrów. Wykona pełny obrót raz na 20 sekund, dzięki czemu zostanie wytworzona grawitacja niemal identyczna z ziemską.

Poza tym jest też pomysł stworzenia szybkiego transportu międzyplanetarnego, który sprawiłby, że przemieszczanie ludzi pomiędzy Ziemią, Księżycem i Marsem będzie dużo sprawniejsze niż znane obecnie sposoby.