Działa to w ten sposób, że w ramach funkcji „Stwórz Sima" będziemy mogli obserwować, jak Simy doświadczają seksu i romansu. Po pierwsze, można wybrać, czy postać pociągają mężczyźni, czy kobiety. Jak podkreśla EA, zespół The Sims 4 zdaje sobie sprawę, że dokonywanie tego wyboru w oparciu o opcje binarne nie jest idealne, ale na razie nie znaleziono lepszego modelu.

Rozumiemy, że pojawią się obawy dotyczące początkowych opcji binarnych pod względem płci. Mechanicznie niebinarne Simsy nie istnieją jeszcze w The Sims 4. Chociaż poczyniliśmy ogromne postępy w reprezentowaniu niebinarnych Simów dzięki aktualizacji zaimków, zdajemy sobie sprawę, że zaimki to nie to samo, co tożsamość płciowa – napisała SimGuruJessica, kierownik projektu rozszerzenia „Lata szkoły średniej" w dzienniku programisty.

Oprócz wyboru, czy Simowi podobają się mężczyźni, czy kobiety, można także wybrać sposób, w jaki prezentują tę atrakcyjność poprzez romans i/lub seks, a także czy pociąg do określonej płci może się zmienić.

Dzięki ustawieniu „odkrywanie romantyczne" możesz zdecydować, czy Sima pociąga tylko określona płeć, czy też nie jest jeszcze zdecydowany, co pozwala mu potencjalnie przenieść pociąg z jednej płci na drugą.

Orientacja seksualna w The Sims 4

Jest jeszcze opcja WooHoo, która w połączeniu z romantycznym ustawieniem odkrywania, pozwala graczom tworzyć aromantycznych lub bezpłciowych Simów. Niezaznaczenie niczego lub pozostawienie niezaznaczonej opcji odkrywania romantycznego podczas zaznaczania pola w ustawieniach WooHoo, lub odwrotnie, powoduje, że Simowie są zainteresowani całkowitą aseksualnością, seksem bez romansu lub romansem bez seksu.

Nawet przy całym tym nowym bogactwie sposobów dostosowywania swoich Simów, grający może też po prostu zostawić wszystko w spokoju, aby pozwolić Simowi zachowywać się tak, jak zachowywał się przed nową łatką.

Jeśli nie zmienisz żadnego z ustawień orientacji seksualnej, Twój Sim będzie zachowywał się romantycznie tak, jak obecnie przed udostępnieniem tej funkcji. Nie mają nieodłącznego pociągu do określonej płci, mogą zmienić swoją atrakcyjność podczas rozgrywki i będą WooHoo z dowolną płcią – napisała SimGuruJessica.

Ważne jest – i trochę pokrzepiające – że w nowej funkcji orientacji seksualnej nie można wyłączyć, a SimGuruJessica wyjaśnił tę decyzję dość zdecydowaną wypowiedzią:

Podczas gdy staramy się dać graczom możliwość przełączania niektórych funkcji rozgrywki, tożsamości LGBTQIA + są faktem, a nie przełącznikiem, który można włączać i wyłączać.

Zespół The Sims 4 wydaje się przyjmować bardziej stanowcze stanowisko w stosunku do swoich graczy LGBTQ+. W lutym EA ogłosiło, że nie będzie sprzedawać swojego pakietu rozszerzeń My Wedding Stories, który spowodował oburzenie władz rosyjskich z powodu pary lesbijek pojawiających się w filmach promocyjnych i materiałach marketingowych. Firma uznała, że tak będzie lepiej w związku z obawami o kłopoty w zetknięciu z wykluczającym homoseksualistów prawie obowiązującym w tym kraju. Wywołało to oburzenie fanów, uznających, że jest to uginanie się pod presją reżimu. Pod presją graczy EA zmieniło swoją decyzję, sprzedając pakiet w Rosji w niezmienionej formie.

Orientacji seksualnej nie można w pełni uchwycić za pomocą wielu suwaków i opcji, i wygląda na to, że zespół The Sims 4 o tym wie i stara się robić wszystko, co w jego mocy, żeby dążyć do możliwie najlepszego rozwiązania.

Przyznajemy, że są to pierwsze kroki w podróży, którą wciąż planujemy. Jest jeszcze wiele do zrobienia i chociaż nie mogę przewidzieć, gdzie dokładnie dojdziemy, to musicie wiedzieć, że jesteśmy zaangażowani w dalsze ulepszanie wychodzące naprzeciw społeczności LGBTQIA+ – napisała SimGuruJessica.

Aktualizacja dotycząca orientacji seksualnej zostanie dodana do The Sims 4 wraz z pakietem rozszerzeń „Lata szkoły średniej" 28 lipca.