Tak, mamy lato, więc wysokie temperatury nie powinny być dla nikogo zaskoczeniem, ale nękające nas od czasu do czasu fale upałów potrafią zmęczyć nawet największych fanów promieni słonecznych. Powodują senność, zmęczenie, rozdrażnienie, mdłości czy bóle głowy, a do tego mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i nie chodzi tylko o udar słoneczny wywołany zbyt długim przebywaniem na zewnątrz, ale i zaostrzenie wielu przewlekłych chorób, np. sercowo-naczyniowych czy astmy. Mówiąc krótko, w czasie upałów lepiej niepotrzebnie nie wychodzić z domu i zadbać o to, by panowała w nim odpowiednia temperatura. A co, jeśli nie mamy klimatyzacji? Zawsze można skorzystać z naszych sprawdzonych sposobów:

Pij wodę i… gorącą herbatę

Nawodnienie to podstawa podczas upałów, przy wysokich temperaturach możemy nawet odpuścić sobie jedzenie (oczywiście w ramach zdrowego rozsądku), ale z butelką wody nie powinniśmy się rozstawać, bo pomaga ona regulować temperaturę ciała. Wodę należy popijać małymi łykami przez cały dzień, bo w takich warunkach bardzo łatwo o odwodnienie, którego skutki mogą być bardzo poważne: apatia, problemy z koncentracją, problemy trawienne, gorączka, przyspieszona akcja serca, a nawet zawał. Warto jednak pamiętać, że jeśli naprawdę mamy problem z piciem wody, to sprawdzą się też inne napoje, w tym soki owocowe i warzywne - lepiej jednak unikać kawy, napojów energetycznych czy alkoholu, które przyspieszają wypłukiwanie elektrolitów czy odwodnienie organizmu. Co ciekawe, dobrym wyjściem będzie za to herbata… gorąca - tak, chociaż brzmi to jak najgorszy pomysł pod słońcem, to gorące napoje powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych, a co za tym idzie - pocenie, czyli naturalny mechanizm termoregulujący naszego organizmu (warto zaufać ludom pustyni, które od wieków korzystają z tego rozwiązania!).

Gorąca herbata na upały? Zdecydowanie!Gorąca herbata na upały? Zdecydowanie! pexels.com

Weź chłodny prysznic

Chłodny prysznic to jeden z najlepszych sposobów na szybkie i skuteczne schłodzenie temperatury ciała, z którego możemy skorzystać nawet kilka razy dziennie, jeśli tylko czujemy taką potrzebę. A jeśli dołożymy do tego miętowy szampon, mydło czy żel pod prysznic, to efekt będzie jeszcze lepszy - jak to możliwe? Mentol aktywuje receptory w naszym mózgu, które wysyłają sygnał informujący o tym, że coś, co jemy albo czego dotykamy, jest chłodne. Jeśli prysznic nie wchodzi w grę, bo akurat jesteśmy poza domem czy z innego powodu, to zawsze można spróbować moczenia stóp w chłodnej wodzie albo przykładania mokrego ręcznika czy woreczków z lodem do karku albo nadgarstków - to właśnie tam naczynia krwionośne znajdują się blisko skóry, więc ochłoda przyjdzie najszybciej.

Chłodny prysznic pomoże szybko obniżyć temperaturę ciałaChłodny prysznic pomoże szybko obniżyć temperaturę ciała pexels.com

Zasłoń żaluzje, rolety, zasłony

Schładzanie siebie nie przyniesie jednak większego skutku, jeśli w tym samym czasie nasze mieszkanie będzie tonąć w promieniach słonecznych, więc to właśnie od niego powinniśmy zacząć. I choć większość z nas zdecydowanie lepiej czuje się w nasłonecznionych pomieszczeniach, to przy wysokich temperaturach nie jest to najlepszy pomysł, dlatego w ciągu dnia powinniśmy zasłonić żaluzje, rolety czy zasłony (coraz częściej można kupić takie z dodatkową warstwą odbijającą promienie słoneczne) i nie wpuszczać słońca do środka. Ba, przy okazji należy też zamknąć wszystkie okna, bo zamiast spodziewanego świeżego powietrza wpada nimi tylko to rozgrzane - zasada jest taka, że otwieramy okna i robimy przeciąg po zmroku, w nocy albo nad ranem, kiedy temperatura spadnie i faktycznie przyniesie nieco ulgi. Tu ponownie warto wziąć przykład z mieszkańców krajów, dla których upały to codzienność - nie bez przyczyny w oknach domów i mieszkań krajów śródziemnomorskich montowane są drewniane okiennice, prawda? 

Zamknij okna, zasłoń żaluzje i zasłonyZamknij okna, zasłoń żaluzje i zasłony unsplash.com

Wymień żarówki i wyłącz niepotrzebną elektronikę

Wszystkie pracujące urządzenia elektroniczne wydzielają ciepło, wystarczy dotknąć komputera czy smartfona w czasie intensywniejszej pracy czy ładowania. A że w naszych domach tego typu sprzętów jest często kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt, to są one w stanie realnie podnieść temperaturę panującą w domu. Oczywiście nie zachęcamy do wyłączania lodówki czy komputera, na którym pracujemy, ale w wyjątkowo ciepłe dni warto zrezygnować z dodatkowego „ogrzewania" choćby z telewizora, dekoderów, żelazka czy smartfona ładującego się przez kilka godzin - nie wspominając już nawet o włączaniu piekarnika, tostera czy innych urządzeń kuchennych, bo w czasie upałów zdecydowanie lepiej zjeść coś na zimno albo na mieście. Upały to również idealna okazja, żeby… wymienić żarówki na LED-owe, jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy, bo kilka czy kilkanaście żarówek w domu potrafi solidnie przygrzać, szczególnie te w lampkach nocnych czy innych miejscach, gdzie znajdują się blisko nas. 

Wymiana żarówek na LEDowe też może pomócWymiana żarówek na LEDowe też może pomóc pexels.com

Zainwestuj w… zieleń

Kiedyś większość mieszkań pełna była zielonych kwiatów doniczkowych, a teraz traktujemy je raczej jako element dekoracyjny, starannie i oszczędnie dobierany do stylu wnętrza… to duży błąd, bo rośliny domowe nie tylko poprawiają nastrój i oczyszczają powietrze, ale i pomagają utrzymać w domu niższą temperaturę. To takie naturalne klimatyzatory, które generują wilgoć w procesie zwanym transpiracją i tym samym schładzają pomieszczenia, a przy tym nie potrzebują zasilania… no chyba że mówimy o podlewaniu, o którym w czasie upałów nie wolno zapominać. 

Zapoczątkuj modę na powrót zieleni do domówZapoczątkuj modę na powrót zieleni do domów pexels.com

Zaprzyjaźnij się z podłogą i naturalnymi materiałami

Jednym z największych problemów w czasie upałów jest komfortowy sen, bo z powodu zbyt wysokiej temperatury nie tylko mamy trudności z zasypianiem, ale i budzimy się zmęczeni, bo organizm nie jest w stanie odpowiednio się zregenerować. Wystarczy tylko wspomnieć, że za optymalną temperaturę do spania przyjmuje się taką w granicach 18-20 stopni, co w czasie upałów jest wręcz niemożliwe do osiągnięcia. Są jednak pewne sposoby, żeby poprawić jakość snu i tym razem za przykład możemy wziąć Japończyków, którzy nie bez przyczyny śpią bardzo nisko. Ciepłe powietrze jest lżejsze i unosi się do góry, więc im niżej, tym będzie chłodniej, dlatego dobrym pomysłem na przetrwanie upałów może być spanie na podłodze. Dobrym pomysłem jest też spanie nago albo w czymś lekkim, luźnym i uszytym z naturalnych materiałów - to ostatnie tyczy się też pościeli, która powinna być bawełniana lub lniana, bo dzięki temu jest przewiewna. Ostrożność należy zachować jednak w przypadku porad sugerujących spanie w wilgotnej piżamie czy pod wilgotnym prześcieradłem, bo choć przyniosą one chwilową ulgę, to bardzo szybko ogrzeją się temperaturą naszego ciała i zaczną sprawiać dyskomfort. 

Im niżej śpimy, tym chłodniejIm niżej śpimy, tym chłodniej pixabay.com

Wentylatory

Na koniec metoda jako jedyna wymagająca prądu. Mowa o wentylatorach. Nie wszyscy mamy klimatyzację i chcemy bądź z różnych powodów możemy sobie na nią pozwolić, ale przy tak wysokich temperaturach warto rozważyć zakup wentylatora, np. kolumnowego (bezpieczniejszy, mniejszy i lepiej wyglądający). Ten nie powinien być dla nikogo większym problemem, bo całkiem skuteczne modele w atrakcyjnych cenach regularnie można kupić nawet w popularnych dyskontach, a że nie wymagają praktycznie żadnego montażu, to są gotowe do użycia zaraz po podłączeniu. Dla niektórych osób ważnym argumentem będzie też fakt, że są mniej szkodliwe dla środowiska niż klimatyzacja, a przy tym bezpieczniejsze dla zdrowia (trudniej się przeziębić) i bardzo skuteczne w działaniu, jeśli tylko wspomożemy ich działanie kilkoma trikami. Strumienia powietrza z wentylatora nie powinniśmy kierować bezpośrednio na siebie, bo może to być nieprzyjemne, a do tego działa bardzo wysuszająco na śluzówki i zdecydowanie lepiej skierować go na ścianę, od której się odbije i wróci do nas jako przyjemny chłodny powiew albo bezpośrednio na otwarte okno, bo wtedy pomoże dosłownie wypchnąć z pomieszczenia ciepłe powietrze. Można też postawić przed nim miskę wypełnioną lodem lub zamrożone butelki z wodą, co naprawdę działa, przynosząc dodatkowy efekt chłodzący.

Wentylatory z pomocą kilku trików czynią cudaWentylatory z pomocą kilku trików czynią cuda unsplash.com

A może macie jeszcze inne sprawdzone sposoby, którymi chcecie się podzielić? Każda metoda mile widziana, bo wygląda na to, że upały zostaną z nami przez pewien czas.