Prototyp komputera Apple-1 został wystawiony w domu aukcyjnym RR Auction. Jest to bardzo ciekawy egzemplarz i to z kilku powodów.

Po pierwsze jego poprzednim właścicielem był Steve Jobs. Po drugie został on ręcznie zlutowany przez Steve'a Wozniaka, współzałożyciela Apple, w 1976 roku. I wreszcie po trzecie ten prototyp Apple-1, wymieniony jako nr 2 w rejestrze powstałych komputerów, był jeszcze niedawno uznawany za zaginiony.

Przed wystawieniem na aukcję komputer przeszedł proces weryfikacji autentyczności. Płytka prototypu Apple-1 była porównywana do zdjęć polaroidowych wykonanych przez Paula Terrella w 1976 roku.

Znajduje się na nich działający komputer. Zdjecia te pokazano pierwszy raz w magazynie Time dopiero w 2012 roku. Dokonał tego ekspert Apple-1 Corey Cohen. Wraz z komputerem, nowy właściciel otrzyma notarialny trzynastostronicowy raport.

Prototyp pierwszego komputera Apple trafił na aukcję

Opisywany tutaj egzemplarz to Apple-1 należący do Steve'a Jobsa i ręcznie montowany przez Steve'a Wozniaka na unikalnej płytce drukowanej "Apple Computer A" w 1976 roku. To właśnie ten komputer sprawił, że firma Apple ruszyła z kopyta i stała się z czasem znanym współcześnie gigantem.

Jobs zaprezentował ten prototyp Paulowi Terrellowi, który w tamtych czasach był twórcą i właścicielem The Byte Shop w Mountain View w Kalifornii. Był to jeden z pierwszych, jeżeli nie pierwszy sklep z komputerami osobistymi na świecie.

Prezentacja była na tyle przekonująca, że założyciele Apple otrzymali duże zamówienie na swój sprzęt. I chociaż sami wyceniali go na 40 dolarów i określali mianem zestawu dla hobbystów, to doświadczony handlowiec zażyczył sobie, żeby dostarczali mu w pełni zmontowane egzemplarze i sprzedawał je za… 666,66 dolarów.

Nic w kolejnych latach nie było tak wspaniałe i tak niespodziewane. – napisał po latach Wozniak.

Wystawiony na aukcję komputer ma w tej chwili cenę 280 tys. dolarów, ale z pewnością skończy się na dużo wyższej kwocie. Patrząc na inne aukcje z udziałem tego typu sprzętów, można się spodziewać, że osiągnie cenę co najmniej kilkuset dolarów. Aukcja potrwa do 18 sierpnia.