Zaczęło się od oskarżeń ze strony sygnalistów, z których wynikało, że Meta świadomie działa na niekorzyść swoich użytkowników, przedkładając zyski nad ich dobro, a później było tylko gorzej. Przesłuchania przed kongresem, pierwszy w historii spadek liczby użytkowników, a teraz jeszcze pierwszy od momentu powstania usługi spadek kwartalnych przychodów w ujęciu rok do roku. A jakby tego było mało, nie najlepiej radzi sobie także dział odpowiedzialny za metaverse, z którym Mark Zuckerberg wiąże ogromne nadzieje, bo ten drugi kwartał z rzędu stracił blisko 3 mld dolarów. 

Kiepskie wyniki finansowe Meta, a będzie jeszcze gorzej

Wyniki finansowe Meta pokazują, że w okresie kwiecień-czerwiec tego roku firma wygenerowała 28,8 mld dolarów przychodu, co oznacza spadek o 1% w stosunku do tego samego okresu roku poprzedzającego. Zysk netto zaliczył zdecydowanie większy spadek rok do roku, bo o całe 36% do 6,7 mld dolarów. Reszta roku też nie maluje się w kolorowych barwach, bo prognozy na trzeci kwartał mówią o jeszcze niższych przychodach, tj. 26-28,5 mld dolarów zamiast spodziewanych jeszcze jakiś czas temu 30,5 mld. 

Wydaje się, że wkroczyliśmy w spowolnienie gospodarcze, które będzie miało duży wpływ na branżę reklamy cyfrowej. Sytuacja wydaje się gorsza niż kwartał temu - mówił podczas rozmowy z inwestorami dyrektor generalny, Mark Zuckerberg.

Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że spowolnienie gospodarcze to tylko jeden z elementów układanki, bo należy też wskazać na konkurencję ze strony TikToka, spadek zaufania użytkowników do marki po historiach z początku roku (a kontrowersje wokół Facebooka piętrzą się przecież od lat) oraz nową politykę Apple, przez którą Meta zostało odcięte od dużej części zysku z reklam.

Do tego firma mocno inwestuje w Reality Labs, czyli swój dział skupiony na sprzęcie do wirtualnej rzeczywistości i budowaniu metaverse, tymczasem ten wciąż przynosi tylko starty. Pomimo 48% wzrostu przychodu w stosunku rok do roku, ten wygenerował stratę w wysokości 2,8 mld dolarów, czyli identyczną jak kwartał wcześniej, a do tego należy dołożyć jeszcze kolejne 10 mld z ubiegłego roku. Nic więc dziwnego, że Meta podnosi ceny swoich gogli VR, czyli Oculus Quest 2 i planuje agresywną restrukturyzację, która może doprowadzić do zwolnienia 10% załogi Meta.