BBC już rozpoczęło przygotowania do 20. rocznicy Facebooka w 2024 roku: nadawca ogłosił, że jego zespół zajmujący się rozrywką faktograficzną zamówił trzyczęściowy film dokumentalny o Marku Zuckerbergu i założonej przez niego sieci społecznościowej.

Film dokumentalny o Marku Zuckerbergu z okazji 20. urodzin Facebooka

Historia Facebooka jest w tym momencie dość dobrze znana i powszechnie wiadomo, że Zuckerberg pierwotnie zaprojektował go, aby połączyć studentów z Harvardu i że bliźniacy Winklevoss pozwali szefa Meta, twierdząc, że ukradł ich pomysł. BBC ma jednak na celu przedstawienie „ostatecznej relacji" Marka Zuckerberga i założonej przez niego sieci społecznościowej.

Oznacza to, że nie powinniśmy spodziewać się dramatycznych wydarzeń, takich jak w filmie wyreżyserowanym przez Davida Finchera z 2010 roku, w którym występuje Jesse Eisenberg. Zamiast tego BBC obiecuje dostęp do „kluczowych graczy, zeznań osób poufnych, osobistych dzienników i rzadkich materiałów archiwalnych".

Mindhouse, firma zajmująca się produkcją telewizyjną stojącą za projektem, zbada również rozwój mediów społecznościowych oraz to, jak zmieniły one ludzkie zachowanie i interakcje. Nie jest jasne, czy dokument zbada również rolę Facebooka w rozpowszechnianiu fałszywych wiadomości na całym świecie.

Nancy Strang, dyrektor kreatywny Mindhouse, napisała w oświadczeniu:

Niezwykła historia Marka Zuckerberga i Facebooka to jedna z opowieści naszych czasów. Prawdopodobnie zrobił więcej, aby zmienić ludzkie zachowanie i łączność niż jakakolwiek inna osoba w tym stuleciu. Będzie to niezwykła historia giganta mediów społecznościowych i człowieka, który za tym stoi.

Serial dokumentalny o roboczym tytule Zuckerberg nie ma jeszcze daty premiery, ale zostanie wyemitowany w BBC Two.