Ostatnimi czasy coraz częściej można zobaczyć bardziej artystyczne możliwości AI, jak choćby popisy sztucznej inteligencji imieniem DALL-E, która dosłownie zmienia słowa w obrazy, malując wszystko, co tylko jej opiszemy, ale nie da się ukryć, że zaawansowane algorytmy powstają najczęściej po to, żeby pomagać nam w bardziej praktyczny sposób. Wystarczy spojrzeć choćby na AI o nazwie Itaka, która jest w stanie nie tylko samodzielnie uzupełniać niekompletne starożytne teksty, ale i wskazywać miejsce ich powstania.

AI odnawia wybrakowane zdjęcia

A co jeśli nie pracujemy na uniwersytecie i nie chcemy płacić majątku za profesjonalne usługi, a zależy nam na naprawie zniszczonych rodzinnych fotografii, które są dla nas ważnymi pamiątkami po najbliższych? Tu do akcji wkracza sztuczna inteligencja o mniej chwytliwej nazwie GFP-GAN (Generative Facial Prior-Generative Adversarial Network), opracowana przez chińską firmę Tencent (tak, tego giganta branży gier) i udostępniona w sieci za darmo dla wszystkich.

Jak to działa? Naukowcy tłumaczą, że konwencjonalne metody AI niejako dostrajają istniejący model sztucznej inteligencji, analizując różnice między zdjęciami wygenerowanymi i rzeczywistymi. Niestety ma to swoje wady i wyniki często odbiegają od oczekiwań, dlatego nowe rozwiązanie łączy informacje z dwóch modeli AI, aby w kilka sekund uzupełnić brakujące szczegóły zdjęcia realistycznymi szczegółami, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej dokładności i jakości.

GFP-GAN wykorzystuje wstępnie wytrenowaną wersję istniejącego modelu NVIDIA StyleGAN-2 do informowania własnego modelu na wielu etapach procesu generowania obrazu, co pozwala na zachowanie „tożsamości" osób ze zdjęć, ze szczególnym uwzględnieniem rysów twarzy, oczu i ust. Oczywiście, sztuczna inteligencja wciąż „zgaduje", co znajduje się na brakującym fragmencie zdjęcia, ale robi to coraz skuteczniej i jest zaskakująco dokładna.

Naukowcy ostrzegają, że w tym momencie możliwości sztucznej inteligencji nie pozwalają na taką poprawę rozdzielczości, by z małego zdjęcia zrobić sobie dobrej jakości obraz w dużym rozmiarze, ale jeśli mamy połamane, podrapane, poszarpane czy w inny sposób zniszczone rodzinne pamiątki, to możemy w kilka chwil przywrócić im młodość. W przyszłości model ten może jednak posłużyć do ratowania obrazów, które w przeciwnym razie zostałyby utracone z powodu niszczącego działania czasu.