Topi Tjukanov, geograf i starszy projektant map w Mapbox, stworzył interaktywną mapę świata, która przedstawia różne wpływowe osoby z takich dziedzin, jak kultura, nauka, polityka i sport. Oczywiście, każdy może mieć inną definicję osób ważnych dla społeczeństwa czy istotnych z punktu widzenia historii, dlatego tam, gdzie to tylko możliwe, naukowcy starali się uwzględnić potencjalne uprzedzenia.

Czy ktoś ważny urodził się w mojej okolicy?

Każda osoba na mapie została wybrana na podstawie informacji zebranych z Wikipedii i Wikidata do niedawnego badania opublikowanego w Nature, które próbowało obliczyć sławę osoby na podstawie kilku zasad.

A mowa o takich informacjach, jak: liczba edycji Wikipedii danej osoby; długość, czyli całkowita liczba słów znalezionych we wszystkich dostępnych biografiach (wartość ta jest równa zero dla osób z tylko jednym wpisem Wikidata i bez biografii w Wikipedii); średnia liczba odsłon biografii dla każdej osoby w latach 2015–2018 we wszystkich dostępnych wersjach językowych oraz liczba niebrakujących elementów pobranych z Wikipedii lub Wikidata dla daty urodzenia, płci i domeny wpływów (założenie jest tu takie, że im bardziej godna uwagi jednostka, tym bardziej udokumentowane będą jej biografie) oraz całkowita liczba linków zewnętrznych (źródła, referencje itp.) z Wikidata.

Po kliknięciu danej osoby na mapie – większe, które są bardziej widoczne z daleka, mają wyższe rankingi – możemy zobaczyć, gdzie każda osoba zajmuje pozycję w swoistym rankingu sławy. Dla fanów geografii i innych użytkowników internetu strona może być ciekawym sposobem na sprawdzenie nie tylko miejsca pochodzenia najbardziej znanych osób, ale i sław z najbliższej okolicy. Na odkrycie czeka tu naprawdę sporo niespodzianek, więc zachęcamy do zapoznania się z mapą.