Filmy, opublikowane w sieci przez takie konta, jak 414HypeHouse, pokazują złodziei samochodów, którzy biorą za cel otwarte pojazdy Kia i Hyundai, usuwają osłonę pod kolumną w pobliżu kierownicy i używając kabla USB do uruchamiania skradzionych samochodów. Niektóre filmy pokazują złodziei - zwanych Kia Boys - jeżdżących w skradzionych samochodach, rozbijających lub porzucających auta.

Filmy na TikToku to dosłownie instrukcje kradzieży

Jak podaje Carbuzz, w Milwaukee w stanie Wisconsin, gdzie wydaje się, że trend ten został zapoczątkowany, kradzieże modeli Hyundaia i Kia stanowią 66% kradzieży wszystkich aut, a liczba kradzieży wzrosła aż o 2500 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Departament policji w St. Petersberg na Florydzie przyznaje również, że „odnotowała niezwykły trend" kradzieży samochodów związanych z postami w mediach społecznościowych. „Od 11 lipca 23 z 56 skradzionych samochodów to modele Kia/Hyundais z 2021 roku i starsze, które używają kluczyków do startu" – napisał na Twitterze wydział policji. Policja apeluje do właścicieli tych aut, aby nie zostawiali ich otwartych, co w USA jest dość powszechną praktyką.

Auta Kia i Hyundai są kradzione również w innych miejscach w tym kraju, w tym w Arlington w Teksasie i Cincinnati w stanie Ohio. Modele Kia od 2011 do 2012 i modele Hyundai od 2015 do 2021 są celem ze względu na „lukę", która pozwala na ich uruchomienie po uszkodzeniu kolumny kierownicy.

Trend ten kilkukrotnie doprowadził już do tragicznych zdarzeń, w których podejrzani i świadkowie zostali poważnie ranni lub zabici w wyniku niebezpiecznej jazdy. Zarówno Kia, jak i Hyundai, stwierdziły, że są świadome kradzieży i że wszystkie ich pojazdy „spełniają lub przekraczają" federalne normy bezpieczeństwa pojazdów silnikowych.