Informacja wypłynęła dzięki Patently Apple, które odkryło nowy pomysł tej firmy. Amerykańskie Biuro Patentów i Znaków Towarowych przyznało Apple patent na systemy Apple Watch do wykrywania gestów rąk, w tym sytuacji, gdy jedna ręka dotyka drugiej. Może to również dotyczyć śledzenia, gdy dłoń dotyka przedmiotu, takiego jak mysz lub klawiatura. System wykorzystuje częstotliwości radiowe nadawane z zegarka do śledzenia ruchów.

VR firmy Apple może być bardzo kosztowny

Producenci VR mieli trudności z wymyśleniem technologii śledzenia dłoni, która umożliwiłaby korzystanie z VR. Meta jest jedną z niewielu firm, które to zrobiły, używając dwóch ręcznych kontrolerów z przyciskami i joystickami. Google musiało porzucić swoje bardzo rozreklamowane Google Glass, gdyż nie mogli poradzić sobie z interakcją ze światem w AR / VR. Okazało się, że wykrzykiwanie co chwila „OK Google!" w miejscach publicznych nie tak świetnym rozwiązaniem, ze za jakie mogło uchodzić na etapie projektowym.

Z kolei Apple AR/VR może być zaporowo drogi. Plotki głoszą, że sam zestaw gogli kosztuje ponad 3000 dolarów. Dodając do tego kolejny tysiąc lub więcej za dwa zegarki Apple, a cena staje się absurdalna. Trudno uwierzyć, że będzie to masowo używany i chętnie kupowany produkt konsumencki.

Możliwe, że Apple zastosuje dwa urządzenia stworzone na bazie Apple Watch. Nie będą one miały tych samych funkcjonalności jak pełnowartościowy zegarek Apple Watch i będą przeznaczone wyłącznie do użytku z goglami AR/VR. Jest to takie samo podejście, jakie Meta zastosowała w przypadku kontrolerów Oculus.

Innym podejściem, jakie Apple może zastosować, jest dodanie do okularów innego urządzenia do śledzenia dłoni, albo umożliwienie użytkownikom korzystania również z już posiadanego Apple Watch. W tym przypadku patent byłby dla Apple niczym więcej niż środkiem do ochrony swojej technologii. Jednak cena całego zestawu byłaby z pewnością nieco niższa, ale wciąż astronomiczna.

Apple stwierdziło, że próbuje wielu różnych podejść do rozwiązania problemu śledzenia dłoni w VR. Oczekuje się, że zestaw słuchawkowy Apple AR/VR zostanie wprowadzony na rynek w 2023 roku, chociaż firma wciąż nie podaje dokładnej daty.