24-letni Australijczyk odpowiedzialny za stworzenie popularnego oprogramowania, używanego przez tysiące przestępców na całym świecie, musi w końcu odpowiedzieć za swoje przewinienia. Chociaż z pewnością się tego nie spodziewał, bo opracował je jako 15-latek, a zarobioną na jego sprzedaży kasę, nawet 400 000 USD, dawno zdążył… zjeść - serio, zdaniem organów ścigania większość poszła na zamawiane do domu jedzenie. 

Genialny umysł w służbie cyberprzestępczości

O jakim oprogramowaniu konkretnie mowa? O trojanie RAT, czyli Remote Access Trojan (trojan zdalnego dostępu), o nazwie Imminent Monitor, które było przez długie lata wykorzystywane przez cyberprzestępców do śledzenia ofiar za pomocą aparatów i mikrofonów urządzeń elektronicznych, a także wykradania ich danych. Jak sugeruje typ wirusa, sprawca nie musiał mieć fizycznego dostępu do urządzenia, bo cały proceder odbywał się zdalnie. 

Jak podają organy ścigania, obecnie 24-letni Jacob Wayne John Keen zaczął działalność zarobkową związaną ze sprzedażą programu już jako 15-latek, udostępniając go zainteresowanym za 35 USD. Przez 9 lat zarobił na tym nawet 400 tys. dolarów, ale jak się okazuje obecnie po majątku nie ma nawet śladu, bo mężczyzna (i najpewniej jego matka, której też grożą zarzuty za współudział) najzwyczajniej w świecie stracił je dostawy jedzenia - może wydawało mu się, że źródełko chętnych na trojana nigdy się nie skończy? 

Trudno też powiedzieć, czy miał świadomość, komu sprzedaje oprogramowanie, bo śledztwo pokazało, że służyło ono głównie… sprawcom przemocy domowej. Tak czy inaczej, sprawa okazała się ogromna, w związku z czym australijskie służby podjęły w ramach Operation Cephus, jak została nazwana, współpracę z FBI i innymi jednostkami międzynarodowymi.

Dzięki temu wiemy, że klienci hakera pochodzili ze 128 krajów, a jego samego udało się aresztować, zarekwirować sprzęt komputerowy z dowodami i postawić aż 6 zarzutów. Co z nich wyniknie? Tego przekonamy się jeszcze w tym miesiącu, ale wydaje się, że wieloletnią odsiadkę ma jak w banku… nie to co pieniądze.