O istnieniu pocisku świat dowiedział się w 2019 roku. W artykule Wall Street Journal ujawniono, że pocisk jest używany co najmniej od lutego 2017 roku, a został opracowany sześć lat wcześniej. Podobno R9X jest skuteczniejszy niż typowy pocisk Hellfire, ponieważ nie wybucha i zabija przy użyciu czystej energii kinetycznej. Często porównywany jest do kowadła spadającego z nieba.

Zdjęcia opublikowane w mediach społecznościowych, które rzekomo pokazują balkon w Kabulu w Afganistanie, gdzie został zabity al-Zawahiri, zdają się potwierdzać ideę, że użyto pocisku typu R9X. Praktycznie brak uszkodzeń, precyzyjne trafienie, jeden otwór i tylko jedna ofiara. Według rządu USA nikt inny nie został zabity, chociaż to twierdzenie nie zostało jeszcze potwierdzone lokalnie przez Talibów. Jeśli rzeczywiście tak jest, to nie byłoby to osiągalne przy konwencjonalnym wybuchu.

Pociski R9X są najczęściej używane przeciwko samochodom, pozostawiając charakterystyczną dziurę przechodzącą przez przednią szybę lub dach. Broń jest podobno tak precyzyjna, że często pozostawia innych członków namierzonego pojazdu przy życiu i bez szwanku. Tym razem cel znajdował się na balkonie swojego domu.

Hellfire R9X był używany w Libii, Syrii, Iraku, Jemenie i Somalii. Lokalizacje te podawane są przez Wall Street Journal, ale CIA i Departament Obrony z wiadomych względów milczą na temat rozmieszczenia tej wyjątkowej broni.

Ataki dronów prowadzone przez USA od dziesięcioleci budzą kontrowersje. Eksperymentalne drony były używane w wielu miejscach – od II wojny światowej po wojnę w Wietnamie, ale prezydent George W. Bush na serio rozpoczął ich powszechne stosowanie po atakach z 11 września. Prezydent Barack Obama radykalnie rozszerzył program dronów po objęciu urzędu w 2009 roku, a prezydent Donald Trump rozbudował go jeszcze bardziej. Dopiero prezydentura Joe Bidena doprowadziła podobno do zmniejszenia liczby ataków dronów. Mówi się, że przyczyną były błędy przytrafiające się w czasie operacji, które doprowadziły do zabicia niewinnych ludzi.

Jak działa bomba ninja?

Najgłośniejsze zdarzenie tego typu za prezydentury Bidena miało miejsce 29 sierpnia 2021 roku, podczas wycofywania się wojsk USA z Afganistanu. Dziesięć osób, w tym siedmioro dzieci, zostało zabitych po tym, jak armia uznała, że śledzi terrorystę powiązanego z ISIS-K. Osobą, którą tropiono przez pomyłkę, był Zemari Ahmadi, zatrudniony przez kalifornijską organizację Nutrition and Education International, wspierającą ludność afgańską.

The New York Times uzyskał nawet dostęp do nagrania wideo z ataku na Ahmadi i inne niewinne osoby. Jednak mimo burzy medialnej, żaden członek amerykańskiej służby wojskowej nie został ukarany za ten omyłkowy atak.

71-letni Zawahiri od ponad dwóch dekad znajduje się na amerykańskiej liście czarnych charakterów i jest powiązany z działaniami terrorystycznymi przeciwko siłom amerykańskim na całym świecie. Zawahiri był również rzekomo spiskowcem stojącym za atakami terrorystycznymi z 11 września na World Trade Center w Nowym Jorku i Pentagon w Waszyngtonie.