Powierzchnia Księżyca nie jest najlepszym miejscem na wakacje. To podziurawiona kraterami pustynia, bardziej sucha niż gdziekolwiek na Ziemi, pokryta ostrym pyłem, który tnie jak włókno szklane. Dodatkowo występuje tam ekstremalne promieniowanie, deszcze mikrometeorytów i gwałtowne wahania temperatury od 127 ° C w ciągu dnia do -173 ° C w nocy.

Odnalezione jaskinie w naturalny sposób zapewniłyby schronienie przed promieniowaniem i bombardowaniami mikrometeorytami – a teraz nowe dowody pokazują, że mogą również stabilizować temperaturę. Naukowcy NASA wykorzystali dane z Diviner, kamery termowizyjnej znajdującej się na pokładzie LRO, który sprawdził temperaturę w jednej ze stumetrowej głębokości jaskiń, znajdujących się w regionie znanym jako Mare Tranquilitatis.

Ludzie ewoluowali, żyjąc w jaskiniach i do jaskiń, do których możemy wrócić, gdy zamieszkamy na Księżycu – powiedział David Paige, współautor badania.

Zespół odkrył, że na obszarze stale znajdującym się w cieniu temperatura zmieniała się tylko nieznacznie w ciągu długiego dnia księżycowego. W zasadzie można powiedzieć, że oscylowała wokół komfortowej wiosennej temperatury, około 17 °C. Stąd wniosek, że człowiek mógłby w zasadzie przebywać tam ubrany tylko w lekką kurtkę i dżinsy. Oczywiście, gdyby sprzyjały temu inne czynniki.

Na Księżycu są miejsca gdzie da się w miarę normalnie żyć

Oczywiście wszystkie przyszłe bazy księżycowe i tak będą miały systemy zapewniające kontrolę klimatu, ale miło jest wiedzieć, że być może nie będą one musiały pracować tak ciężko, jak początkowo myślano. Odkrycie buduje argumenty za tym, że te jaskinie odgrywają kluczową rolę w powrocie ludzkości na Księżyc, co NASA planuje już w 2024 roku.