Centra danych spowodowały gwałtowny wzrost zapotrzebowania na energię w niektórych częściach Londynu. Teraz budowa nowych mieszkań może zostać zakazana na ponad dekadę w niektórych dzielnicach największego miasta Wielkiej Brytanii, ponieważ sieć elektryczna osiąga kres swojej wydolności. Powód: zbyt wiele centrów danych pobiera zbyt dużo energii elektrycznej.

Jak donosi Financial Times nowi kandydaci do sieci dystrybucji energii elektrycznej, a więc osiedla mieszkaniowe, lokale handlowe i działalność przemysłowa będą musiały poczekać kilka lat, aby otrzymać nowe przyłącza elektryczne. Okazuje się, że konieczne aktualizacje sieci elektrycznej w Londynie mogą potrwać do 2035 roku.

W ostatnich latach w zachodnim Londynie i jego okolicach zbudowano wiele centrów danych, zwłaszcza wzdłuż korytarza M4, który jest głównym ośrodkiem technologicznym. Microsoft, Oracle, Amazon, HP, Sony, Dell, Huawei i inne mają kampusy wzdłuż tego odcinka autostrady.

Centra danych zużywają ogromne ilości energii elektrycznej, która wystarczyłaby do zasilania małych miast — donosi Financial Times

Firmy posiadające centra danych w Londynie tłumaczą, że wszystko, co robimy w Internecie, musi być gdzieś przechowywane i przetwarzane. Informacje nie są darmowe, a przewijanie, publikowanie i klikanie — wszystko to wymaga centrów danych — ogromnych konglomeratów serwerów, komputerów i systemów telekomunikacyjnych, które utrzymują łączność online. Eksploatacja, chłodzenie i konserwacja każdego z tych centrów zużywa tony energii elektrycznej. Największe na świecie centra danych wymagają takiej samej ilości energii jak około 80 000 gospodarstw domowych w USA.

Opóźnienia w rozwoju w Londynie podobno najbardziej dotknęły trzy dzielnice w zachodniej części miasta: Hillingdon, Ealing i Hounslow. Łącznie te części Londynu zawierają około 5000 domów i stanowią około 11% podaży mieszkań w mieście. Londyn jest w uścisku poważnego kryzysu mieszkaniowego. Władze miasta zobowiązały się do rozwiązania problemu, częściowo poprzez budowę większej liczby domów – ale ograniczenia infrastruktury energetycznej mogą uniemożliwić tę obietnicę.

Brak nowych mieszkań w Londynie i paraliż stolicy Wielkiej Brytanii

Inne miejsca na świecie borykają się z podobnymi problemami z siecią i zasilaniem, wynikające z ekspansji wielkich technologii. Rozprzestrzenianie się centrów danych obciąża sieć elektryczną Irlandii. Za oceanem wydobycie kryptowalut obciąża sieć Teksasu, zwłaszcza gdy uderzają wysokie temperatury.

Dzięki zmianie klimatu i ciągłemu rozwojowi firm technologicznych sytuacja prawdopodobnie stanie się jeszcze trudniejsza. Niedawna fala upałów w Europie sprawiła, że centra danych w Londynie przeżyły ciężkie chwile, kiedy upały doprowadziły do awarii serwerów Oracle i Google.