CAC, czyli chińska administracja cyberprzestrzeni, ujawniła, że w tym roku zajęła się 12 000 przypadków oszustw internetowych przeciwko młodym ludziom.

Jeden z tych incydentów dotyczył Tan Moumou, który wykorzystał część swojego przydzielonego czasu gry online, aby cieszyć się tytułem mobilnym, gdy ktoś dodał go jako przyjaciela w WeChat, chińskiej aplikacji do obsługi wiadomości błyskawicznych, mediów społecznościowych i płatności mobilnych.

Osoba ta obiecała Tanowi, że zna sposób na ominięcie chińskich zasad gier dla młodzieży, które pozwalają na tylko godzinę gry online, między 20:00 a 21:00 czasu lokalnego, w piątki, soboty, niedziele i święta. Haczyk polegał na tym, że musiał przekazać trochę pieniędzy za te informacje.

Tan potajemnie użył telefonu rodziców, aby zapłacić 3800 juanów, czyli około 560 dolarów, swojemu nowemu przyjacielowi. Oczywiście nie trudno się domyślić, że nigdy nie dotrzymał on obietnicy, a pieniądze przepadły.

W innym przypadku ofiara była jeszcze młodsza, a wypłata wyższa. 12-latek został usidlony obietnicą darmowej skórki do gry, zanim oszust przekonał go, że popełnili przestępstwo. Karą byłby rok więzienia lub grzywna w wysokości 15 tys. Ponownie dziecko użyło telefonu rodzica, aby zapłacić oszustowi.

Inne zgłoszone przestępstwa, w których ofiary miały mniej niż 18 lat, obejmują oszustwa związane z loterią, przekazywanie szczegółów płatności rodziców oraz kupowanie części do komputera, które nigdy nie docierają. To ostatnie jest akurat niezwykle popularne bez względu na szerokość geograficzną, pod jaką się znajdujemy.

Nowe oszustwo w Chinach

Jeszcze rok temu, Chiny zezwalały osobom poniżej 18 roku życia na dostęp do gier online przez półtorej godziny w dni powszednie i trzy godziny w święta i weekendy. Jednak ograniczenie zostało aktualnie zaostrzone do trzech godzin tygodniowo plus jedna godzina w święta.

Krążyły plotki, że ograniczenia zostaną złagodzone podczas wakacji letnich, kiedy dzieci nie chodzą do szkoły, ale Tencent Games rozwiało ostatnio wszelkie nadzieje, ogłaszając, że nic takiego się nie stanie. Nic więc dziwnego, że miesiące wakacyjne są czasem największej ilości oszust i tragedii wielu naciągniętych dzieci i ich rodziców, którzy stracili pieniądze.