Naukowcy z University of Wisconsin-Madison i University of British Columbia opublikowali niedawno badanie, w którym twierdzą, że dyski półprzewodnikowe mogą prowadzić do podwojenia emisji dwutlenku węgla w stosunku do dysków twardych (HDD). Badanie analizuje wpływ emisji dwutlenku węgla różnych urządzeń i komponentów w całym okresie ich eksploatacji.

Naukowcy przyznają, że działające dyski SSD zużywają mniej energii niż dyski HDD, ale twierdzą, że ich produkcja powoduje znacznie wyższą emisję. Większość emisji dwutlenku węgla z dysków SSD miała miejsce, zanim ktokolwiek zaczął z nich korzystać, czego sprawcą są fabryki bazujące na paliwach kopalnych.

Badanie wskazuje, że dyski SSD charakteryzują się najwyższą emisją spośród wszystkich komponentów systemów komputerowych, w które są one wyposażone, stanowiąc 38% całkowitej emisji komputera PC. Dla porównania dysk twardy (HDD) może odpowiadać za 9% emisji systemu, procesor graficzny 11%, procesor 4%, płyta główna 17%, pamięć RAM 9%, zasilacz 4%, a obudowa 6%.

Ten wynik osiągnięto przy dysku SSD o pojemności 512 GB, ale co ciekawe, specjaliści twierdzą, że emisja podczas produkcji dysków SSD wzrasta liniowo wraz z pojemnością...

Naukowcy mają kilka pomysłów jak zmniejszyć szkodliwość SSD dla środowiska

Przede wszystkim projektowanie trwalszych dysków SSD jest oczywistym rozwiązaniem, ponieważ może doprowadzić do zmniejszenia ich liczby. Po drugie recykling i ponowne wykorzystanie pamięci flash (a także innych komponentów sprzętowych) również pomoże środowisku.

Co więcej, dyski SSD nie zawsze są najlepszą pamięcią masową w każdej sytuacji. Dyski HDD są nadal znacznie tańsze w przeliczeniu na gigabajt, dlatego mądrze jest, aby użytkownicy i firmy wykorzystywali je do przechowywania dużej ilości danych, których nie używa się często. Natomiast dyski SSD powinny być rezerwowane dla często używanych plików i tam, gdzie konieczny jest szybki dostęp do danych oraz obniżenie hałasu i zużycia energii elektrycznej.