Korea Północna zgłosiła swój pierwszy przypadek Covid-19 w maju tego roku i do końca czerwca zachorowały miliony ludzi. Z oficjalnych danych wynika, że odnotowano ponad 4,7 miliona przypadków i tylko 74 zgony z powodu tej choroby, ale nikt nie wierzy tym szacunkom.

Kontrolowane przez partię media ogłosiły, że zachorował także Kim Dzong Un, miał bardzo wysoką gorączkę, ale wyzdrowiał. Jego siostra, Kim Yo Jong wielokrotnie występowała w telewizji, potępiając Koreę Południową za wrogie i celowe działania, polegające na rozprzestrzenianiu wirusa na północy.

 Liczba zgonów to zaledwie 74 osoby i jest tak niska, że można ją uznać za największy cud w skali światowej i trudnym czasie walki z wirusem. – powiedział Kim Dzong Un.

Korea Północna odrzuciła wszystkie oferty dostaw szczepionek na Covid-19 i prawdopodobnie nie ma krajowego programu szczepień przeciwko tej chorobie. Spekuluje się, że Chiny zaczęły dostarczać do tego kraju pewne ilości szczepionek, ale dostawy ruszyły dopiero w ostatnich miesiącach. Nie wiadomo także czy Kim został zaszczepiony, zanim zaraził się wirusem.

Długa i pełna cierpień wojna kwarantannowa nareszcie się skończyła i dzisiaj możemy uroczyście ogłosić zwycięstwo. – powiedział Kim Dzong Un, przemawiając w Pjongjangu.

Trzeba przyznać, że północnokoreańskie media państwowe są w szczytowej formie. Na takie opisy stać tylko najlepsze tuby propagandowe na świecie.

Kiedy szanowany sekretarz generalny pojawił się na podium w miejscu spotkania, wszyscy uczestnicy entuzjastycznie wiwatowali na jego cześć, niezrównanego przywódcy, który energicznie poprowadził partię, państwo i ludzi do ostatecznego zwycięstwa z wielką pandemią. Wojnę prowadził niestrudzenie, z wielką miłością i poczuciem obowiązku dbania o los kraju i ludzi. – napisała Korean Central News Agency (KCNA) w komunikacie opublikowanym online.

Wódz Korei Północnej stwierdził, że to bezprecedensowe zwycięstwo jest skutkiem antyepidemiologicznej polityki partii, antykryzysowej strategii państwa, zwycięstwem wytrwałości i jednomyślności właściwej społeczeństwu koreańskiemu.

Kim Dzong Un chwalił również pracowników sektora antyepidemicznego i zdrowia publicznego w całym kraju oraz medyków wojskowych za poświęcenie całej swojej siły, mądrości w ciężkiej i aktywnej pracy na rzecz wcześniejszego zwycięstwa z wirusem i zażegnaniu poważnego kryzysu zdrowotnego.

Chociaż jest mało prawdopodobne, że liczby przypadków Covid-19 w Korei Północnej są prawdziwe, to istnieje możliwość, że reżim rzeczywiście prawie wyeliminował wirusa. Jak widzieliśmy na przykładzie Chin, gdzie prawdopodobnie trudniej jest ukryć pandemię, całkiem możliwe jest zmniejszenie liczby przypadków, jeśli państwo ma dużą kontrolę nad obywatelami. Korea Północna jest jeszcze bardziej restrykcyjna niż Chiny, co daje możliwość, że ludzie zostali zmuszeni do pozostania w domu przez kilka miesięcy.