Elon Musk z dumą obwieścił, że Tesla wyprodukowała już ponad 3 miliony pojazdów, z których milion pochodzi z fabryki firmy w Szanghaju. Tweet pojawia się nieco ponad dwa miesiące po tym, jak Tesla odnotowała pierwszy spadek dostaw pojazdów od ponad dwóch lat z powodu przestojów wywołanych przez Covid w Chinach.

Gratulujemy Giga Shanghai wyprodukowania milionowego samochodu! Łączna produkcja Tesli wynosi teraz ponad 3 mln – Musk napisał na Twitterze.

Wraz z tą informacją zamieścił zdjęcie pracowników fabryki świętujących osiągnięcie kamienia milowego. Zaledwie kilka tygodni temu Musk ujawnił, że fabryka Tesli w Fremont w Kalifornii wyprodukowała swój dwumilionowy pojazd.

Tesla poinformowała o wynikach za II kwartał w lipcu. Firma dostarczyła 254.695 pojazdów w okresie od kwietnia do czerwca. Chociaż oznacza to wzrost o 26% w stosunku do 201 250 pojazdów dostarczonych w drugim kwartale 2021 roku, to jednak pierwszy kwartał bieżącego roku był zdecydowanie lepszy - 310 048. Tesla odnotowała również 2,26 miliarda dolarów zysku netto, co oznacza spadek o około 31,5% kwartał do kwartału, a przychody spadły z 18,7 miliarda dolarów w pierwszym kwartale do 16,9 miliarda w drugim kwartale.

Problemy z chińską fabryką oraz łańcuchem dostaw są obwiniane o to, że Wall Street zrewidowało oczekiwaną liczbę dostaw Tesli w drugim kwartale. Fabryka w Szanghaju była odpowiedzialna za około połowę produkcji firmy w zeszłym roku, ale nagły wzrost liczby przypadków Covid w połączeniu z chińską zerową tolerancją dla epidemii spowodował tymczasowe zawieszenie produkcji w zakładzie i firm należących do jego dostawców. Tesla została zmuszona do zwiększenia produkcji w fabryce Fremont, aby spróbować uzupełnić braki. Musk napisał wtedy: „mamy potencjał na rekordową drugą połowę roku".

Tesla pozostaje dość daleko na liście największych producentów samochodów na świecie, zajmując dwudzieste miejsce (w 2021 r.) między indyjskim Tatą na 19. a japońskim Suzuki na 21. miejscu. Toyota, wiodąca firma samochodowa, dostarczyła w 2021 roku ponad 10 milionów pojazdów.

Tesla ma również fabryki w Niemczech i Austin, które Musk zwykł określać mianem „pieca do spalania pieniędzy", gdyż przynoszą miliardowe straty spowodowane wysokimi kosztami i niską wydajnością.

Musk w zeszłym tygodniu ujawnił, że sprzedał akcje Tesli o wartości 6,9 miliarda dolarów, aby pomóc sfinansować wykup Twittera, gdyby platforma zmusiła go do sfinalizowania transakcji w sądzie. Gigant samochodowy sprzedał również 75% swoich udziałów w Bitcoinach z powodu obaw „o ogólną płynność firmy w związku z zamknięciem COVID w Chinach". Podobnie jak w przypadku wielu innych firm, wartość akcji Tesli spadła w tym roku o prawie 25%.