Zwycięski konkurent robota Tesli to Xiaomi CyberOne, który ma 177 cm wysokości, waży 52 kg i już doczekał się przydomku. Możecie wołać na niego „Metal Bro". Na dokładkę robot jest zodiakalnym lwem, ale trudno stwierdzić, po co przyznano mu opiekę astrologicznego znaku.

Jego producent urządził mu pokaz na żywo. Po krótkim spacerze na środek sceny CyberOne wręczył prezesowi firmy Lei Jun kwiat. Następnie zrobił sobie selfie ze swoim twórcą. Po tym krótkim pokazie zszedł dość sprawnie ze sceny.

Chińczycy mają robota Xiaomi CyberOne

CyberOne to drugi produkt wychodzący z Laboratorium Robotyki Xiaomi. Pierwszy był CyberDog z sierpnia 2021 roku. Humanoidalna maszyna ma twarz w postaci zakrzywionego panelu OLED, może widzieć świat w 3D i słyszeć za pomocą dwóch mikrofonów do zidentyfikować. Dodatkowo potrafi rozpoznać 85 rodzajów dźwięków otoczenia i zidentyfikować 45 rozmaitych emocji, jakie ludzie wyrażają głosem.

Jego ciało ma łącznie 21 stopni swobody składające się z 13 stawów, przy czym każdy stopień swobody może reagować w ciągu 0,5 ms. Siłowniki kończyny górnej mają wyjściowy moment obrotowy do 30 Nm i mogą działać z precyzją do 1 Nm, zapewniając delikatny dotyk. Jego nogi są napędzane siłownikami o „chwilowym szczytowym momencie obrotowym do 300 Nm", ale oczywiście CyberOne nie jest tak zwinny, jak Atlas Boston Dynamics.

Po zakończeniu prezentacji robota, prezes Lei powiedział, że na razie każdy CyberOne będzie kosztował od 600 000 do 700 000 juanów (czyli około 89 100 do 104 000 dolarów), a więc minie trochę czasu, zanim jego firma uzna go za odpowiedni do masowej produkcji.

Do tego czasu Xiaomi będzie doskonalić swój projekt. Ciekawie będzie zobaczyć, jak Elon Musk zareaguje na tego sobowtóra swojego dużego chłopca, chociaż prawdopodobnie jest teraz trochę zajęty innymi sprawami.