Hyundai zakłada nowy Instytut Boston Dynamics AI z siedzibą w okręgu badawczym Kendall Square w Cambridge w stanie Massachusetts. Nowy obiekt będzie organizacją zajmującą się przede wszystkim badaniami, a także „rozwiązywaniem najważniejszych i najtrudniejszych wyzwań stojących przed tworzeniem zaawansowanych robotów". W zamyśle twórców podejście akademickie spotka się tu z możliwościami laboratorium komercyjnego.

Głównymi obszarami badawczymi Instytutu będą sportowa sztuczna inteligencja, organiczne projektowanie sprzętu i kognitywna sztuczna inteligencja. Prowadzone będą również badania w mniej technicznych – ale bardzo ważnych – obszarach etyki i polityki, ponieważ przecinają się one z tą bardzo obciążoną przestrzenią.

Naszą misją jest tworzenie przyszłych generacji zaawansowanych robotów i inteligentnych maszyn, które są mądrzejsze, bardziej zwinne, spostrzegawcze i bezpieczniejsze niż wszystko, co istnieje dzisiaj. - powiedział Marc Raibert, który założył Boston Dynamics w 1992 roku.

Choć mogą wyglądać zupełnie inaczej, autonomiczne samochody można również postrzegać jako autonomiczne roboty, a Hyundai inwestuje również w oddzielne Globalne Centrum Oprogramowania, skupiające się na autonomicznej jeździe i platformach mobilności. Mogą istnieć obszary, w których te dwa nowe podmioty mogą kooperować.

Hyundai inwestuje w Boston Dynamics

Tymczasem Boston Dynamics kontynuuje prace nad zastosowaniami komercyjnymi dla swojego wszechstronnego robota-psa Spot, a także nowszego robota Stretch. Ten ostatni jest niesamowitą platformą mobilną opracowaną z myślą o obsłudze pudeł i innych opakowań oraz pracach magazynowych.

Prezentacje możliwości produktów Boston Dynamic robią ogromne wrażenie i rozpalają wyobraźnię wielu ludzi. Dobrze wiedzieć, że Hyundai doskonale widzi ogromny potencjał tej firmy i podwoił swoje zaangażowanie w jej działania.

Sztuczna inteligencja z pewnością będzie kluczową dziedziną w dziedzinie robotyki ogólnego przeznaczenia, więc istnieje duża szansa, że ten nowy Instytut może utrzymać Boston Dynamics w czołówce przez lata, a nawet dziesięciolecia.