Według raportu Bloomberga, trzy największe firmy wydobywające Bitcoiny notowane na amerykańskiej giełdzie straciły w drugim kwartale ponad miliard dolarów. Firmy musiały odpisać wartość swoich zasobów ze względu na ogromny spadek cen kryptowalut w ostatnich miesiącach.

Wartość Bitcoina spadła o prawie 60 procent w ciągu trzech miesięcy kończących się 30 czerwca, z około 45 000 USD do mniej niż 20 000 USD. Inne kryptowaluty spadły jeszcze bardziej i np.: Ethereum wydobywane przez GPU straciło dwie trzecie swojej wartości w tym samym okresie.

Dramatyczna sytuacja firm wydobywających Bitcoiny

Core Scientific, Marathon Digital Holdings i Riot Blockchain odnotowały w ostatnim kwartale straty netto w wysokości odpowiednio 862 mln USD, 192 mln USD i 366 mln USD. Inne firmy zajmujące się wydobyciem kryptowalut, takie jak Bitfarms i Greenidge Generation Holdings, również pobrały odpisy z tytułu utraty wartości.

Górnicy sprzedają pakiety bitcoinów szybciej, niż produkują nowe. W czerwcu odnotowano najwyższe w tym roku wyładowanie bitcoinów, a najlepsi górnicy publiczni sprzedali 14 600 monet, ale wyprodukowali ich tylko 3900. W czerwcu Core Scientific musiało sprzedać prawie 80 procent swoich udziałów w celu pokrycia kosztów operacyjnych, podczas gdy Bitfarms sprzedał prawie połowę swoich monet. Wydaje się, że trend utrzyma się w trzecim kwartale, ponieważ lipiec był drugim miesiącem pod względem sprzedaży, przy czym sprzedano 6200 monet.

Firmy sprzedają również swoje platformy górnicze i zaciągają pożyczki, aby utrzymać się na powierzchni. Marathon Digital rzekomo otrzymał dodatkową pożyczkę terminową w wysokości 100 milionów dolarów i sprzedał platformy wydobywcze, aby zebrać kolejne 58 milionów dolarów. Tymczasem Core Scientific zamierza sprzedać akcje o wartości 100 milionów dolarów.

Górnicy nie byli jedynymi w branży kryptograficznej, którzy odnotowali ogromne straty w drugim kwartale. Coinbase, największa giełda kryptowalut w USA pod względem wolumenu obrotu, straciła około 1,1 miliarda dolarów. Firma zwolniła w czerwcu ponad 1000 pracowników, a jej dyrektor generalny zapowiedział, że liczy się z bardzo długim osłabieniem w tej branży i ciężkimi czasami dla kryptowalut.