Ze szczytem o wysokości 5895 m n.p.m. Kilimandżaro jest najwyższą górą w Afryce i najwyższym samotnym masywem na świecie. Jest to popularne miejsce wśród miłośników przygód, a od kiedy dostępny jest tam internet, z pewnością pojawi się tam jeszcze więcej odwiedzających.

Jak podaje The Guardian, sieć szerokopasmowa została utworzona na wysokości ponad 3600 m, ale to nie koniec inwestycji Korporacji Telekomunikacyjnej Tanzania, a więc pojawi się także w wyższych partiach.

Internet na Kilimandżaro

Chociaż wielu podróżników z pewnością ucieszy fakt, że będą mogli bez trudno nadawać transmisje w sieci ze swojego pobytu na tej niesamowitej górze, to w rzeczywistości łączność internetowa pojawiła się tam z o wiele bardziej poważnego powodu. Chodzi tu przede wszystkim o względy bezpieczeństwa. Internet pomoże poprowadzić wspinaczy, którzy się zgubili lub wyznaczają trasy na zboczach. Okazuje się, że do tej pory przytrafiały się niebezpieczne momenty — zarówno dla wspinaczy, jak i ich tragarzy.

Już niedługo tysiące corocznych gości Kilimandżaro będzie mogło odbierać sygnał do określonej wysokości, ale władze Tanzanii zapewniają, że szczyt Uhuru znajdzie się w zasięgu internetu do końca roku. Narodowy operator telekomunikacyjny — Tanzania Telecommunications Corporation — zapowiedział, że rozszerzy działalność na inne miejsca turystyczne i parki narodowe.

Park Narodowy Kilimandżaro, w którym znajduje się góra, jest chronionym miejscem światowego dziedzictwa UNESCO i głównym źródłem dochodu dla przemysłu turystycznego Tanzanii, który w zeszłym roku wygenerował około 1,4 miliarda dolarów przychodu.

Dzięki tak odległym miejscom, jak Mount Everest, które mogą teraz oferować łączność online, odkrywcy świata mają znacznie mniejszą szansę na zgubienie drogi lub uwięzienie bez możliwości wezwania pomocy. Z drugiej strony wprowadzenie takich udogodnień może uśpić czujność wspinaczy i odkrywców. Zdarzały się już przypadki, kiedy alpiniści i spacerowicze wpadali w poważne kłopoty, polegając wyłącznie na aplikacjach do nawigacji w telefonie.