Pierwszy dzwonek w szkołach to znak, że pora zapomnieć o wakacjach i zabrać się do pracy - czytaj: planowania kolejnych, za które jakoś trzeba zapłacić :) Zanim to nastąpi, warto jednak wykorzystać każdą chwilę słonecznej pogody, by naładować baterie na jesień i posiedzieć trochę na świeżym powietrzu z dobrym komiksem, np. kolejnymi tomami Sandmana. To zresztą pozycja obowiązkowa dla wszystkich osób, które planują oglądanie serialu Netflixa, a także wszystkich innych czytelników, bo trudno o bardziej uznaną serię powieści graficznych. Do tego mamy jeszcze X-Menów, superbohaterów w wersji zombie, Ligę sprawiedliwości, Venoma i… dzieje się!

X-Men. Punkty zwrotne. Powtórne przyjście

Dla mutantów wybiła czarna godzina. Na świecie zostało ich mniej niż dwustu i wszyscy wyczekują przyjścia Hope, młodej mesjanki i wychowanki Cable’a, która ma powrócić z przyszłości. Tylko ona może ocalić swoich pobratymców przed Bastionem – nowym przepotężnym wrogiem, który przysiągł śmierć wszystkim mutantom! Czy Hope spełni nadzieje, które pokłada w niej tak wielu, czy wręcz przeciwnie - sprowadzi na swój gatunek ostateczną zagładę?

Kompleks mesjasza to trzeci tom serii Punkty zwrotne, stanowiący zwieńczenie tzw. trylogii mesjasza. Jeśli czytaliście naszą opinię o poprzednich dwóch tomach, to wiecie już, że pierwszy tom, czyli Kompleks mesjasza, uznajemy za wybitny, drugi, choć wyraźnie gorszy, nadal trzymał wysoki poziom, a jak na tym tle wypada trzeci? Na szczęście Powtórne przyjście nie zawodzi, dostarczając nam satysfakcjonujące i pełne zwrotów akcji zakończenie tej historii (to jednak nie koniec serii Punkty zwrotne, która prezentuje najważniejsze wydarzenia z historii mutantów). Trzeba przyznać, że autorzy do samego końca trzymają czytelników w napięciu i choć w gruncie rzeczy mamy do czynienia z typowo superbohaterskim komiksem, to jednak znajdziemy tu coś więcej niż tylko typowe lanie się po mordach. Dla fanów X-Men to po prostu lektura obowiązkowa!

Dceased. Martwa planeta

Minęło pięć lat od kiedy na świecie wybuchła epidemia spowodowana równaniem antyżycia. Ci, którzy przeżyli, zostali ewakuowani i zamieszkali na Ziemi-2. Wszystko się zmieniło, gdy nowa Liga Sprawiedliwości otrzymała wezwanie z Ziemi. Czy na tej martwej planecie nadal może istnieć życie? Liga, dowodzona przez Damiana Wayne’a, Jona Kenta i Cassie Sandsmark – nowych Batmana, Supermana i Wonder Woman – musi wrócić do domu. Kto lub co czyha na nieustraszonych bohaterów?

To już czwarty tom Dceased, czyli swoistej odpowiedzi DC na Marvel Zombies. Po pierwszym tomie (Nieumarli w świecie DC) otrzymaliśmy dwa spin-offy (Niezniszczalni i Nadzieja na końcu świata) i w końcu przyszła pora na pełnoprawną kontynuację. O co tym razem chodzi? Trzeba przyznać, że dzieje się tu naprawdę sporo, bo Tom Taylor prowadzi trzy równorzędne wątki, a nam najbardziej do gustu przypadł ten z Johnem Constantinem (nie będziemy jednak zdradzać zbyt wiele!). Pomimo rozwarstwienia historii, całość czyta się do końca z zaciekawieniem, w czym niewątpliwie pomaga także ładna oprawa graficzna. Jeśli więc świat Dceased przypadł Wam do gustu, to będziecie zachwyceni Martwą planetą. 

Komiks na ostatnie dni wakacjiKomiks na ostatnie dni wakacji Egmont

Sandman Tom 6. Refleksje i przypowieści

W tomie „Refleksje i przypowieści" towarzyszymy Władcy Śnienia w pełnej niespodzianek podróży poprzez czas i przestrzeń w snach dziewięciorga niezwykłych śniących. W tej nawiedzonej opowieści królowie i szpiedzy, władcy i aktorzy, kruki i wilkołaki dzielą swoje ukryte historie – sny o życiu, miłości, potędze i ciemności.

Wraz z premierą netflixowej adaptacji Sandmana, ten kultowy komiks ma szansę trafić do jeszcze szerszego grona odbiorców, a wydawnictwo Egmont idealnie (zapewne nieprzypadkowo) wstrzeliło się z reedycją tej jednej z najbardziej uznanych powieści graficznych autorstwa Neila Gaimana. Szósty tom jest jednak o tyle nietypowy, że pozostawia główny wątek fabularny z tyłu i skupia się na pojedynczych „historiach z historii", wplatając w nie tytułowego bohatera. Tym samym pojawiają się tu dobrze znane postaci, takie jak rzymski cesarz Oktawian August, podróżnik Marco Polo czy znany z mitologii greckiej Orfeusz. Nie powinno to dziwić, gdyż seria obfituje w nawiązania kulturowe i religioznawcze, a w fabule płynnie przeplatają się wątki współczesne, fikcja, dramaty historyczne i legendy. Refleksje i przypowieści to umiejętne rozbudowanie uniwersum Sandmana i choć szósty tom nie posuwa fabuły głównego wątku do przodu, to jednak stanowi ciekawą odskocznię - polecamy!

Liga Sprawiedliwości. Wieczna Zima

Na Ziemi szaleje burza śnieżna grożąca zagładą życia na całej planecie. Liga Sprawiedliwości musi stawić czoło sile natury reprezentowanej przez Króla Szronu, upojonego własną potęgą potwora dowodzącego lodową armią! Jaką straszną tajemnicę skrywa jego przeszłość?

Najnowszy tom przygód Ligii Sprawiedliwości to składający się z dziewięciu zeszytów crossover ukazujący wydarzenia na Ziemi, na której szaleje potężna burza śnieżna. Bohaterowie muszą stawić czoło sile natury reprezentowanej przez Króla Szronu, którego przeszłość łączy się z królową Hippolitą, Potworem z Bagien, Wikińskim Księciem oraz ich problematycznym sojusznikiem - Czarnym Adamem. Jakie konsekwencje mają wydarzenia, które miały miejsce w X wieku? I czy błędy przeszłości mogą przekreślić szanse na ocalenie współczesnego świata? Nie ma co owijać w bawełnę, to typowo rozrywkowy superbohaterski komiks, po którym nie należy oczekiwać zbyt wiele. Ot, taka letnia rozrywka (dla ochłody!). 

Komiks na ostatnie dni wakacjiKomiks na ostatnie dni wakacji Egmont

Batman Knightfall: Krucjata Mrocznego Rycerza. Tom 3

Jean-Paul Valley (znany również jako Azrael) przejął obowiązki Batmana. Niestety, Valley zmaga się z własnymi demonami i stara się sprostać wysokim standardom wyznaczonym przez poprzednika. A w Gotham ponownie pojawia się Joker, ma nowy plan pokonania Mrocznego Rycerza. Co się jednak stanie, gdy Książę Zbrodni zda sobie sprawę, że jego odwieczny przeciwnik jest kimś innym?

Batman Knigtfall to jeden z najbardziej kultowych runów lat 90., a okładkę drugiego tomu tej serii zna chyba każdy fan Mrocznego Rycerza i superbohaterskich komiksów. Nie da  się ukryć, że było to jedno z tych wydarzeń, które mocno wstrząsnęło sceną blisko 30 lat temu (na podobnej zasadzie co „Śmierć Supermana"), w związku z tym z serią Knightfall powinien zapoznać się każdy fan Batmana. Trzeci tom serii, która zaplanowana jest na pięć części, to bezpośrednia kontynuacja wydarzeń z tomu drugiego, dlatego jeśli jeszcze nie czytaliście dwóch poprzednich, to trzeba najpierw nadrobić zaległości. Mówiąc jednak w dużym skrócie, Bruce Wayne z powodu kontuzji odniesionej podczas niedawnego starcia z Banem zawiesza wszelką działalność, a jego obowiązki przejmuje Azrael, który ma jednak problem z dorównaniem poprzedników, tymczasem do Gotham wraca Joker…

Śnienie. Jeden magiczny ruch. Tom 3

Abel zna sekret Wana, czy jednak zdoła wykorzystać tę wiedzę? Poznamy także odpowiedzi na pytania: kim naprawdę jest Dora, dlaczego bibliotekarz Lucien pragnie umrzeć, czy Rose Walker, która była kiedyś wirem snów, jest zdolna udaremnić plany Wana?

Jeden magiczny ruch to trzeci tom, stanowiący zwieńczenie serii Śnienie, osadzonej w uniwersum Sandmana. Jest to intrygującą opowieść o królestwie porzuconym przez Władcę Snów, kiedy to opuszczony tron przejęła sztuczna inteligencja zwana Wanem, w której matematycznym umyśle kryje się moc pozwalająca unicestwić Śnienie. Początkowo nieco obawialiśmy się, czy Simon Spurrier poradzi sobie z takim bagażem, jak opowieść w uniwersum kultowego Sandmana, ale ostatecznie można śmiało powiedzieć, że jest dobrze. Może brakuje mu onirycznego stylu Gaimana i miejscami nieco za dużo tu matematycznego wyrachowania, ale całość zdecydowanie się broni, jednocześnie dobrze wpisując w świat wykreowany przez autora oryginalnej serii.

Komiks na ostatnie dni wakacjiKomiks na ostatnie dni wakacji Egmont

Venom. Tom 2

Eddie Brock, rozdzielony ze swoim kosmicznym symbiontem, wraca do Nowego Jorku, gdzie zaskakuje go inwazja armii nie z tego świata. Czy ulegnie elfickim wiedźmom, które zaoferują mu klejnot zdolny spełniać najgłębsze pragnienia? Tak czy inaczej, czekają go kolejne kłopoty: tajemnicza sekta próbuje wskrzesić Carnage’a, seryjnego mordercę i arcywroga Venoma. Eddie nie ma jak się przed nim bronić – jego symbiont stracił głos i osobowość. Czy mimo to zdoła ocalić siebie… i swojego syna?

Venom to bezapelacyjnie jedna z najciekawszych serii superbohaterskich wydawanych obecnie na naszym rynku i naszym zdaniem to najlepsza seria w ramach Marvel Fresh. Drugi tom tylko utwierdza nas w tym przekonaniu. Jego nietuzinkowość sprawia, że osoby szukające nieco bardziej rozrywkowego podejścia do tematu, mogą odbić się od tego komiksu, ale jeśli macie ochotę na coś bardziej ambitnego niż zwykłe tłuczenie się po pyskach facetów w rajtuzach, to nowy Venom jest strzałem w dziesiątkę (choć, żeby nie było wątpliwości, nie jest to żadna filozoficzna rozprawa czy coś w tym stylu). Jest brutalnie, miejscami strasznie, ale przede wszystkim intrygująco. Największy zarzut, że to tak naprawdę przystawka przed wydarzeniami, które rozegrają się w kolejnym tomie. Na plus zaliczyć trzeba też trzy pojedyncze historie zamieszczone w tym zeszycie, które nie są bezpośrednio powiązane z wątkiem głównym.

Komiks na ostatnie dni wakacjiKomiks na ostatnie dni wakacji Egmont