Podczas wydarzenia w obiekcie Starbase SpaceX firmy ujawniły, że pracują nad integracją części widma 5G T-Mobile w średnim paśmie z satelitami Starlink drugiej generacji, które zostaną wystrzelone w przyszłym roku.

 

To jak umieszczenie wieży komórkowej na niebie, powiedział podczas wydarzenia dyrektor generalny T-Mobile Mike Sievert. Stwierdził również, że wyobraża sobie przyszłość, w której jeśli masz czysty widok na niebo, jesteś połączony przez telefon komórkowy – nawet jeśli jest to środek oceanu. Nie musisz się już martwić, że nie będziesz w stanie skontaktować się z ratownikami, przyjaciółmi i rodziną podczas jazdy lub wędrówek w miejscach, gdzie zazwyczaj nie ma zasięgu.

Wspólna usługa wejdzie w fazę beta już pod koniec przyszłego roku. Zacznie się od przesyłania wiadomości (SMS, MMS i wybranych aplikacji do przesyłania wiadomości), umożliwiając wysyłanie i odbieranie wiadomości w czasie rzeczywistym.

W tym czasie obie firmy będą nadal działać i rozwijać jej możliwości, aż dojdzie do momentu, w którym zaoferują również przesyłanie danych i połączenia głosowe. Dyrektor generalny T-Mobile obiecał, że usługa będzie bezpłatna w ramach popularnych planów T-Mobile. W przypadku tanich planów, które go nie obejmują, operator może pobierać opłaty za usługę, ale ceny będą z pewnością niższe niż za dotychczasowe usługi satelitarne.

Szef SpaceX Elon Musk napisał na Twitterze, że łączność będzie wynosić od 2 do 4 megabitów na strefę komórkową, co nie jest wysoką przepustowością, jeśli jest dzielone przez wiele osób, ale wystarcza do wysyłania SMS-ów i dzwonienia.

W czasie występu na wydarzeniu Musk stwierdził, że usługa uratuje życie wielu ludziom, ponieważ pozwoli wezwać pomoc nawet z najbardziej odległych i niedostępnych miejsc. Zapytany, w jaki sposób jego firma musiała ulepszyć satelity Starlink, aby usługa działała, Musk powiedział, że SpaceX musiał zaprojektować bardzo dużą, niezwykle zaawansowaną antenę, która może odbierać bardzo ciche sygnały z telefonu komórkowego. Firma nadal pracuje nad tym w laboratorium, ale Musk powiedział, że SpaceX jest przekonany, że ich rozwiązanie będzie działać w terenie.

Szefowie obu firm wystosowali otwarte zaproszenie do operatorów na całym świecie, aby usługa była dostępna wszędzie. W Stanach Zjednoczonych operatorzy międzynarodowi mogą współpracować z T-Mobile, aby odwiedzający kraj mogli również łączyć się z satelitami Starlink za pomocą swoich urządzeń mobilnych.

Elon Musk potwierdził, że samochody Tesli również będą korzystać z tego rozwiązania i zastąpi ono dotychczasowego usługodawcę, którym jest firmq AT&T.