Dzisiaj startuje pierwszy etap misji – odbędzie się przelot rakiety wokół naszego satelity, a na pokładzie znajduje się przedziwna załoga. Przelot będzie transmitowany także w internecie.

Artemis I to wielki test programu NASA i zależy od niego przyszłość kolejnych misji. W założeniu ludzie mają powrócić na Księżyc w 2025 roku. Dlatego dzisiaj wszystko musi pójść bez najmniejszego problemu, idealnie.

Startuje misja Artemis IStartuje misja Artemis I Fot. NASA

Dzisiaj o 14:33 w kosmos poleci ogromna rakieta Space Launch System, która wyniesie na orbitę statek Orion i to on okrąży Księżyc i powróci na Ziemię. Całość operacji powinno potrwać dwie godziny.

Artemis I to misja bezzałogowa. Jednak NASA postanowiła, że podróż dookoła Księżyca wybierze się nieprzeciętna ekipa – będą to: manekin Moonikin Campos, fantomy Helga i Zohar, pies Snoopy, baranek Shaun, a także figurki LEGO.

Wybór może się nam wydawać zabawny, ale rola tych załogantów będzie jak najbardziej poważna. To dzięki nim NASA zbierze wiele danych i odpowiedzi na pytania. Posłużą one do ostatecznego przygotowania lotu, w który wysłani zostaną ludzie. Ich bezpieczeństwo oraz przyszłość załogowych misji na Księżyc są najważniejsze.

Statkiem będzie sterował manekin — komandor Moonikin Campos, a wspierać będą go dwa fantomy — Helga i Zohar. Nazwisko komandora zostało wybrane w publicznym konkursie i jest ukłonem w stronę Arturo Camposa, który pomógł w bezpiecznym powrocie Apollo 13 na Ziemię.

Pod siedzeniem Camposa znajdą się czujniki mierzące przyspieszenie i wibracje, a więc dwa podstawowe czynniki, na które narażeni są astronauci w czasie startu i lotu. Dodatkowo dowódca będzie ubrany w oficjalny skafander Orion Crew Survival System, zawierający dwa czujniki promieniowania.

Z kolei Olga i Zohar – to fantomy złożone z materiałów naśladujących ludzkie kości, tkanki miękkie i organy. Ich „ciała" zostaną wystawione na bezlitosne promieniowanie kosmiczne. Dzięki kilku tysiącom czujników umieszczonych na fantomach naukowcy będą w stanie dokonać niezmiernie precyzyjnego pomiaru promieniowania oddziaływującego na poszczególne części i organy ludzkiego ciała. Jeden z nich pozbawiony będzie kamizelki zabezpieczającej astronautów przed promieniowaniem.

startuje misja Artemis Istartuje misja Artemis I Fot. NASA

Wśród członków załogi nie mogło zabraknąć psa Snoopy, ponieważ jest on związany od samego początku z księżycowymi misjami NASA. Po starcie programu Apollo, jego twórca Charles M. Schulz narysował wiele komiksów, w których psiak przebywał na Księżycu. Ciekawostką jest z pewnością fakt, że moduł księżycowy Apollo 10 otrzymał przydomek "Snoopy", ponieważ miał „wywęszyć" miejsce lądowania Apollo 11 na Księżycu. Tym razem pluszak Snoopy będzie testerem zerowej grawitacji w kapsule. W tym zadaniu będzie go wspierała maskotka baranka Shauna.

Uzupełnieniem załogi będą cztery figurki Lego, które mają promować zaangażowanie dzieci w interdyscyplinarną edukację STEM.

AKTUALIZACJA! Misja Artemis I z pewnością nie rozpocznie się dzisiaj. Pojawiły się "krytyczne problemy", w tym "wyciek wodoru i pęknięcie w rakiecie". Informację przekazało NASA.