Fundacja Gatesa pierwotnie zaproponowała pomysł „wymyślenia na nowo" toalety w 2011 roku, kiedy podjęła wyzwanie, zapraszając naukowców do przeprojektowania tego urządzenia. Od tego czasu przyznano granty projektantom i rzecznikom społeczności z ponad 29 krajów i wykorzystano wyzwanie do podniesienia świadomości na temat bezpiecznych i niedrogich urządzeń sanitarnych.

W 2019 r. Samsung Advanced Institute of Technology (dział badawczy firmy Samsung) zwrócił się do Fundacji Gatesa z propozycją toalety, która zabijałaby patogeny i przetwarzała wodę, dzięki czemu byłaby lepsza dla środowiska i zdrowia publicznego. W zeszłym tygodniu zaprezentowano działający prototyp.

Tak wygląda toaleta przyszłości

Zgodnie z wymogami fundacji Gates Foundation „Reinvent the Toilet Challenge", prototyp Samsunga jest przeznaczony do użytku domowego i jest uważany za energooszczędny. Samsung twierdzi, że „technologie bioprzetwarzania" stosowane w toaletach zabijają patogeny z ludzkich odchodów, zmniejszając potencjalny negatywny wpływ odpadów na zdrowie publiczne.

Urządzenie odwadnia odpady stałe i spala je, zamieniając je w popiół. Tymczasem woda oczyszczona w procesie biologicznego oczyszczania może zostać poddana recyklingowi do wykorzystania w przyszłości. Nie jest jasne, czy zostanie ponownie wykorzystana w samej toalecie, czy w innym miejscu.

Podczas gdy spalanie jest słabo postrzegane ze względu na wytwarzanie gazów cieplarnianych, jego użycie w prototypie toalety Samsunga jest prawdopodobnie uważane za mniejsze zło. Według Światowej Organizacji Zdrowia i UNICEF ponad 3,5 miliarda ludzi nie ma bezpiecznych warunków sanitarnych.

Toaleta przyszłościToaleta przyszłości Fot. Samsung

Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy mieszkają w regionach podatnych na powodzie lub zatłoczonych obszarach miejskich bez odpowiedniej infrastruktury. Powoduje to około 500 000 zgonów dzieci z powodu biegunki rocznie, a na dokładkę mnóstwa problemów zdrowotnych i higienicznych u dorosłych. Dlatego proces spalania zaangażowany w prototyp Samsunga można uznać za bardziej znośny niż setki tysięcy zgonów, których można uniknąć dzięki jego zastosowaniu.

Toaleta nie jest jeszcze przygotowana do wejścia na rynek, ale pomyślnie przeszła testy. Samsung obiecał oferować nieodpłatne licencje patentowe, aby spopularyzować swój projekt. Z drugiej strony będzie ona dostępna jako gotowy wyrób i w tym wsparcia udzielą na razie nieujawnieni partnerzy branżowi.