Na terytorium Kalifornii znajduje się 6440 km kanałów. Przez dziesięciolecia te złożone sieci dostarczały ponad 2 mld litrów wody dziennie na obszary rolnicze i do mieszkańców całego stanu. W tym samym czasie zmniejszyły się zapasy wody w Kalifornii.

Rosnące temperatury, wyczerpywanie się wód gruntowych i mniejsze opady spowodowały bezprecedensową, wieloletnią suszę, która sprowadziła stan zbiorników wodnych do najniższego poziomu od stulecia. To skłoniło ustawodawców, naukowców i działaczy ekologicznych do poszukiwania sposobów ochrony dostaw wody w Kalifornii.

Kalifornia zainstaluje panele słoneczne nad kanałami wodnymi

2650 metrów paneli słonecznych zainstalowanych nad okręgiem nawadniania Turlock w środkowej Kalifornii będzie służyło dwóm celom: oszczędzaniu wody i generowaniu czystej energii. Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Kalifornijski w Merced w 2021 roku te tak zwane „kanały słoneczne" pozwolą zaoszczędzić ponad miliardy litrów wody rocznie, zapobiegając parowaniu. Będą również generować 13 gigawatów energii rocznie.

Te 13 gigawatów pomogłoby stanowi osiągnąć kluczowe cele w zakresie czystej energii elektrycznej. W zeszłym roku stanowe agencje lotnicze, energetyczne i użyteczności publicznej ogłosiły plan stopniowego przestawiania sieci energetycznej na bezemisyjną.

Plan zakłada dodawanie co najmniej sześciu gigawatów nowych zasobów odnawialnych i magazynowych rocznie, aby 60 procent stanowych źródeł energii było wolne od emisji dwutlenku węgla do 2030 r. i 100 procent bez emisji dwutlenku węgla do 2045 r. Po zainstalowaniu paneli słonecznych nad kanałami stan przekroczy swój cel na 2022 r.

Badanie Uniwersytetu Kalifornijskiego sugeruje również, że cień paneli słonecznych pomoże złagodzić wzrost chwastów wodnych w kanałach. Oprócz tego, że są brzydkie, a czasami wytwarzają nieprzyjemny zapach, wodne chwasty zużywają wodę. Kiedy rozwijają się szczególnie bujnie, chwasty kanałowe mogą nawet hamować przepływ wody.

Turlock Irrigation District, organizacja wodno-energetyczna w środkowej Kalifornii, już zaczęła opracowywać prototypy osłon kanałów słonecznych w Central Valley. Oczekuje się, że wszystkie zaplanowane 2650 m osłon zostanie zamontowane do końca 2023 roku.