NASA planuje kolejną próbę wystrzelenia misji Artemis 1 Moon w sobotę, 3 września. Poprzednio niestety nie udało się wystartować z powodu problemów z silnikiem i wycieku wodoru.

Space Launch System miał udać się na swój pierwszy lot testowy i tego dnia rozpocząć program Artemis. Jednak jego zespoły naziemne nie były w stanie schłodzić jednego z jego silników RS-25, który wykazywał temperatury wyższe niż pozostałe trzy. NASA wykryła problem zaledwie kilka godzin przed startem. Podjęto próbę usunięcia usterki, ale niestety nie udało się jej zlikwidować w zakładanym czasie.

Misja Artemis 1 z nową datą startu

Podczas konferencji prasowej na temat nowej daty docelowej menedżer programu SLS John Honeycutt powiedział, że inżynierowie zdiagnozowali już przyczynę usterki i winowajcą jest czujnik.

Zespół techniczny rakiety wciąż przegląda dane i dopracowuje swój plan, aby upewnić się, że sobotni start zostanie zrealizowany. W ciągu najbliższych kilku dni zespół będzie ćwiczył procedury ładowania paliwa pędnego, które rozpoczną proces schładzania silników 30 do 45 minut przed rozpoczęciem odliczania.

Jeśli jednak okaże się, że zespół SLS będzie potrzebował bezpośredniego dostępu do czujnika, żeby rozwiązać problem, może to opóźnić misję Artemis 1 o tygodnie, a nawet miesiące.

Wystrzelenie SLS musi spełniać szereg warunków środowiskowych, a więc NASA może zaplanować misję tylko w określonych oknach czasowych. Aktualnie jest czas do 6 września. W razie niepowodzenia, następna najwcześniejsza możliwa data startu przypada na 19 września.