W badaniu opublikowanym w Qualitative Market Research i Journal of Business Ethics, naukowcy przyglądają się pierwszemu na świecie „zielonemu" zespołowi piłki nożnej (ONZ uznaje go za pierwszy neutralny węglowo klub piłkarski), który zdecydował się całkowicie zmienić swoje praktyki i działać w sposób zrównoważony, ograniczając negatywny wpływ na środowisko.

Ludzie oczekują, że w niektórych miejscach usłyszą informacje o zrównoważonym rozwoju – na przykład w wegańskiej kawiarni. Fakt, że dzieje się tak w nowatorskim miejscu, sprawia, że ??wpływ na tych, którzy odwiedzają Forest Green Rovers, jest głębszy - komentuje dr Anthony Samuel z Cardiff Business School

Dbanie o środowisko jest zaraźliwe

Co to wszystko oznacza w praktyce? Sprzedawanie tylko wegańskiego jedzenia, generowanie prądu za pomocą paneli słonecznych czy bezpieczne dla natury utrzymywanie boiska, np. dbanie o murawę bez dodatków w postaci pestycydów. I jak przekonują naukowcy, to działa, co widać w wypowiedziach i zachowaniu osób, które mają kontakt z klubem - zawodników, kibiców czy interesariuszy, którzy deklarują, że żyją w sposób bardziej świadomy, m.in. ograniczając spożycia mięsa dla dobra środowiska.

Co więcej, jak się okazuje zainteresowanie nowymi zwyczajami klubu ciągle rośnie, bo jak twierdzą badacze, na miejscu regularnie pojawiają się przedstawiciele innych klubów, którzy chcą zobaczyć, w jaki sposób mogliby zaadaptować podobne praktyki u siebie.

Zdaniem naukowców Forest Green Rovers odpowiadają za powstanie zupełnie nowego rodzaju piłki nożnej, mającego pełną świadomość swoich obowiązków i odpowiedzialności, w którym zespół stara się na każdym kroku dawać dobry przykład. To coś zupełnie innego niż nasze pierwsze skojarzenia z klubami piłkarskimi, czyli dobrze naoliwionymi „maszynami do zarabiania pieniędzy" wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe.

Nasze badanie to dowód, że kluby piłkarskie, często widziane jako organizacje komercyjne, stawiające na pierwszym miejscu zyski i puchary, mogą odnosić sukcesy na międzynarodowej scenie, jednocześnie koncentrując się na wartościach etycznych i ekologicznych - dodają autorzy badań.