W końcu zaczyna przybywać rezerwacji, a Royal Caribbean najwyraźniej zebrała wystarczającą ilość gotówki, aby zainwestować w modernizację Internetu na pokładach swoich wycieczkowców. SpaceX i linia wycieczkowa ogłosiły partnerstwo, które według słów dyrektora generalnego - Elona Muska - zapewni pasażerom dostęp do „internetu o zawrotnej prędkości".

Statek wycieczkowy przemierzający otwarte wody to jedno z niewielu miejsc, w których nadal brakuje łączności na dobrym poziomie. Dostępne w tej chwili usługi satelitarne są bardzo przeciętne i na dodatek niezmiernie drogie. Lekiem na oba problemy ma być Starlink i jego nowoczesna usługa.

Starlink już uruchomił swoją usługę dla jednostek morskich i posiadacze prywatnych jachtów oraz innych luksusowych jednostek, mogą korzystać z internetu od początku tego roku. Starlink obiecuje 100-350 Mb/s downloadu i 20-40 Mb/s uploadu dla indywidualnej usługi morskiej. Oczywiście dla ogromnych wycieczkowców, na których podróżuje jednocześnie tysiące ludzi to niewiele, ale rozwiązaniem jest zainstalowanie wielu anten Starlink.

Internet satelitarny Starlink na statkach wycieczkowych

Zresztą Royal Caribbean pokazuje na zdjęciach rząd większych anten Starlink Maritime zamontowanych na pokładzie statku wycieczkowego. Jest to również dość elastyczne rozwiązanie, ponieważ anteny można instalować wedle potrzeb. Przypuszczalnie Royal Caribbean zapłaci ponad 5000 USD za statek, ponieważ będzie potrzebować dużej przepustowości, aby podzielić się nią między pasażerami, ale w porównaniu z poprzednimi usługami jest to tylko ułamek tego, co płacono wcześniej.

Instalacja usługi rozpocznie się natychmiast na wszystkich statkach Royal Caribbean, a także pływających pod markami Celebrity Cruises i Silversea Cruises. Firma spodziewa się, że usługa będzie dostępna na początku 2023 r., kiedy to Starlink rozszerzy zasięg morskiego internetu na większość świata. Obecnie Starlink Maritime działa tylko w regionach przybrzeżnych. Środkowe szerokości geograficzne będą objęte zasięgiem na otwartym morzu pod koniec tego roku, a obszary równikowe powinny być dostępne na początku przyszłego roku.