Według danych DappRadar narzędzia śledzącego kryptowaluty, wolumeny obrotu na rynku NFT spadły w ciągu ostatnich miesięcy o aż 99 procent.

Bitcoin jest postrzegany jako lider kryptowalut, a jego wartość spadła od początku 2022 roku o ponad połowę. Pod koniec 2021 roku, pojedynczy Bitcoin był wyceniany na ponad 60 000 USD, a teraz ma trudności z utrzymaniem się powyżej 20 tys. Ethereum, które jest często używane do kupowania i sprzedawania NFT, odnotowało podobnie gwałtowny spadek z prawie 5000 USD za ETH do około 1500 USD pod koniec sierpnia.

Rynek OpenSea płynął na fali kryptowalut, a wspierali go celebryci w telewizji i Internecie, pokazując swoje dobra. 1 maja OpenSea odnotowała 2,7 miliarda dolarów w transakcjach NFT, ale w minioną niedzielę zarządzała już zaledwie 9,34 milionami dolarów, znikomym fragmentem wolumenu obrotów sprzed zaledwie kilku miesięcy.

Nawet Bored Ape Yacht Club, który był najpopularniejszym projektem NFT w ciągu ostatniego roku, odnotował spadek. Firma odnotowała spadek o 53% od wiosny.

NFT zyskały na popularności ze względu na sztuczny niedobór zakorzeniony w tokenach. Podczas gdy większość plików NFT to po prostu pliki JPEG o niskiej rozdzielczości, możliwość „posiadania" ich i handlu nimi jako aktywa przyciągnęła ogromną uwagę. Ludzie nie chcieli tego przegapić i wydawali miliony dolarów na krypto, aby uzyskać najbardziej poszukiwane pliki JPEG — ludziom nie przeszkadzał nawet fakt, że można po prostu kliknąć prawym przyciskiem myszy i skopiować większość plików NFT.

OpenSea powiedziało Fortune, że kwestionuje metodologię DappRadar, która obejmuje wartość kryptowalut w dolarach. Kiedy ignorujesz wartość kryptowaluty i patrzysz tylko na wolumen ETH, tak jak preferuje OpenSea, handel spadł o mniej alarmujące 62 procent.

Rynek NFT w wielkim kryzysie

Co więcej, OpeSea twierdzi, że 99-procentowy spadek porównuje najwyższy w historii wolumen obrotu na stronie z jednym z najniższych w minioną niedzielę. Jest to dziwny argument, bo właśnie tak działają porównania, a niedziela wcale nie odstaje od innych dni. Nawet w środku tygodnia wolumen obrotu wynosi poniżej 20 milionów dolarów. Mimo to OpenSea twierdzi, że spodziewa się zmienności transakcji NFT i kryptowalut.

Obecne NFT przeżywa stagnację, ale wiele osób uznało te cyfrowe zasoby za istotną część metawerse promowanego przez Marka Zuckerberga i wielu innych ludzi. Prawdziwy postęp w rozwoju wirtualnych przestrzeni może ponownie zwiększyć zainteresowanie, a tym samym ceny. Jednak może to potrwać lata i nie wiadomo czy NFT przetrzyma tę próbę czasu.