Kilka produktów technologicznych, które zdecydowanie można uznać za przestarzałe, nadal znajduje szerokie zastosowanie w Japonii. Płyty kompaktowe, faksy i inne archaiczne technologie pozostają częścią wielu japońskich procedur rządowych, ale tamtejszy minister ds. cyfrowych wypowiedział teraz „wojnę" jednej z najbardziej kultowych: dyskietce.

Japoński minister ds. cyfryzacji napisał na Twitterze, że dyskietki, płyty CD, a nawet minidyski są nadal wymagane w około 1900 procedurach rządowych, w których społeczności biznesowe składają wnioski i inne formularze. Krajowa agencja cyfrowa zamierza wprowadzić te procedury w erę współczesną, umożliwiając ich wykonywanie online.

Będziemy szybko analizować sytuację. Premier Fumio Kishida udzielił pełnego poparcia. Gdzie w dzisiejszych czasach można w ogóle kupić dyskietkę? – powiedział na konferencji prasowej minister Kono.

Cyfrowa grupa zadaniowa japońskiego rządu uważa, że szersze przyjęcie nowoczesnych technologii, takich jak przechowywanie w chmurze, w ramach biurokracji jest spowalniane przez przeszkody prawne. Planuje ogłosić ulepszenia i aktualizacje systemów do końca roku.

Rząd Japonii rezygnuje z przestarzałych technologii

Wiele przestarzałych technologii, które odeszły niegdyś do lamusa, jest nadal używanych w Japonii. Na przykład faksy są wciąż typowym urządzeniem biurowym, stosowanym przez japońskich urzędników.

Chcę pozbyć się faksu i przygotowuję plan, jak to zrobić – powiedział Kono.

Dyskietki były kiedyś standardowym formatem dla oprogramowania komputerowego. Istniało kilka wersji, w tym ośmiocalowa (80 KB), która została po raz pierwszy użyta w 1967 roku i 5,25-calowa (360 KB w przypadku druku dwustronnego), która była popularna na początku lat 80. XX wieku. Jednak większość ludzi kojarzy je z najpóźniej wprowadzoną 3,5-calową wersją.

Jest mało prawdopodobne, że zwykli użytkownicy zetknęli się z wieloma dyskietkami w ciągu ostatniej dekady, ale jako ciekawostkę warto przypomnieć, że 8-calowe wersje zostały wycofane przez Stany Zjednoczone w 2019 roku i były używane do obsługi systemów broni jądrowej. Pentagon przeniósł się na dyski SSD. Był też Boeing, który wciąż używał klasycznych 3,5-calowych dyskietek do aktualizacji oprogramowania w niektórych swoich samolotach Boeing 747 w 2020 roku.