Jak donosi Politico, jest to druga co do wielkości grzywna wynikająca z europejskich przepisów RODO, a trzecia (i największa) grzywna nałożona na Meta przez regulatora.

Rzecznik regulatora potwierdził grzywnę i powiedział, że dodatkowe szczegóły dotyczące decyzji będą dostępne w przyszłym tygodniu. Kara wynika z ustawień prywatności aplikacji do udostępniania zdjęć na kontach prowadzonych przez dzieci. DPC badało Instagram pod kątem korzystania z kont firmowych przez dzieci, dzięki czemu dane osobowe, takie jak adresy e-mail i numery telefonów, były publicznie widoczne. Dochodzenie objęło również politykę Instagrama, zgodnie z którą wszystkie nowe konta, w tym nastolatków, nie są publicznie widoczne.

To zapytanie koncentrowało się na starych ustawieniach, które zaktualizowaliśmy ponad rok temu, i od tego czasu udostępniliśmy wiele nowych funkcji, które pomagają zapewnić nastolatkom bezpieczeństwo i prywatność ich informacji. Konto każdego użytkownika poniżej 18 roku życia automatycznie jest ustawione jako prywatne, gdy dołączają do Instagrama, więc tylko osoby, które je znają, mogą zobaczyć, co publikują, a dorośli nie mogą wysyłać wiadomości do nastolatków, którzy ich nie obserwują. Podczas całego dochodzenia w pełni współpracowaliśmy z DPC i dokładnie analizujemy ich ostateczną decyzję. – powiedział w oświadczeniu dla Politico rzecznik Meta.

Grzywna, od której Meta wciąż może się odwołać, pojawia się, gdy Instagram poddaje się intensywnej kontroli nad rozwiązywaniem problemów związanych z bezpieczeństwem dzieci.

Meta może zapłacić 402 mln dolarów grzywny

Firma wstrzymała prace nad aplikacją Instagram Kids po doniesieniach o tym, że meta zignorowała własne badania wskazujące, iż aplikacja może mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne niektórych nastolatków. Od tego czasu aplikacja dodała więcej funkcji bezpieczeństwa, w tym zmianę domyślnych ustawień kont nastolatków na prywatne.