Firma potwierdziła, że Masayasu Ito, który kierował rozwojem PlayStation 4 i PlayStation 5, odchodzi ze swojego stanowiska 1 października. Co prawda pozostanie w kontakcie z Sony i będą do niego trafiały małe projekty, to odchodzi ze swojego dotychczasowego stanowiska. Ito jest związany z Sony od 36 lat. Dołączył do firmy w 1986 roku i zajmował się początkowo rozwojem samochodowego sprzętu audio.

Do działu konsolowego przeniósł się w 2000 roku i od tego czasu brał udział w opracowywaniu urządzeń PlayStation firmy Sony, w tym PS Portable i PS4 Pro.

Ostatecznie został wiceprezesem wykonawczym ds. inżynierii i eksploatacji sprzętu oraz dyrektorem przedstawicielskim Sony Interactive Entertainment. Sony opowiada o jego odejściu w dość zawiły sposób. Wiemy, że 60-letni dyrektor przechodzi na emeryturę, ale będzie kontynuował pracę nad „zadaniem związanym z mobilnością" w ramach grupy Sony, a przez następne 18 miesięcy będzie również doradzał SIE.

Przez ostatnie kilkadziesiąt lat reprezentował Sony w wywiadach i innych publicznych wystąpieniach dotyczących PlayStation. Był także tym, który ogłosił na Tokyo Game Show w 2015 roku, że Project Morpheus będzie znany jako PlayStation VR.

Dwa lata temu Ito opublikował na blogu PlayStation popularny film, w którym rozbierał konsolę PS5 i opowiadał szczegółowo o jej budowie i rozwiązaniach konstrukcyjnych, jakie w niej zastosowano.

Nie ukrywał też wielu trudności, na jakie napotykali inżynierowie jak choćby hałas i rozprowadzanie temperatury. Jednak z nieukrywaną dumą mówił też o tym, jak świetnie udało się zintegrować technologię z wyglądem i konstrukcją podobającą się konsumentom.