Tegoroczna podstawowa wersja czytnika e-booków od Amazonu otrzymała tak wiele ulepszeń, że każdy, kto kupił Kindle'a w zeszłym roku, może poczuć się poszkodowany. Po pierwsze, znajdziemy tu nowy wyświetlacz o większym zagęszczeniu pikseli 300 ppi (dla porównania w poprzedniku wartość ta wynosiła tylko 167 ppi). Oznacza to, że zwykły Kindle 2022 oferuje już taką samą rozdzielczość, co kilka ostatnich modeli Paperwhite z wyższego segmentu, które promowane są tekstem i grafiką „jakości laserowej".

Kindle 2022 wprost zachęca do czytania

Hojność Amazona nie ograniczyła się jednak do wyświetlacza i znalazła przełożenie także w innych miejscach specyfikacji. Pamięć wewnętrzna urządzenia podwoiła się do 16 GB, a otrzymujemy również dłuższą, sześciotygodniową żywotność baterii, lżejszą ramę, regulowane światło przednie i długo wyczekiwany port USB-C do ładowania.

To jednak nie wszystko, ponieważ kupujący otrzymają również czteromiesięczny okres próbny Kindle Unlimited, chociaż ta oferta jest dostępna tylko przez ograniczony czas. Ponadto tryb nocny/ciemny, który był dostępny tylko w Paperwhite i Oasis, teraz będzie również w najtańszym czytniku Amazonu. Kolejna nowość tu obsługa dwuzakresowego Wi-Fi (2,4 GHz i 5 GHz), co także oferował tylko Paperwhite V.

Producent podkreśla też aspekt ekologiczny, gdyż czytnik został zaprojektowany z myślą o zrównoważonym rozwoju. Kindle wykorzystuje tworzywa sztuczne pochodzące w 30–75% z recyklingu i magnez pochodzący w 90% z odzysku. To również najmniejszy (157,8 x 108,6 x 8 mm) i najlżejszy (158 gramów) czytnik Kindle.

Nowy Amazon Kindle 2022 dostępny będzie w dwóch kolorach: czarnym i niebieskim (denim). Cena czytnika na rynek polski to 509 zł. Dodatkowo możemy dokupić materiałowe etui za 159,99 zł. To dostępne jest w czterech kolorach: czarnym, niebieskim, różowym i zielonym. Przedsprzedaż już ruszyła, a oficjalna sklepowa premiera zaplanowana jest na 12 października.