Honda zapowiedziała, że najpierw skoncentruje się na dwóch rynkach – azjatyckim i europejskim. Wygląda też na to, że nie powinniśmy oczekiwać wielce wydajnych maszyn. Honda udostępniła slajd przedstawiający sylwetki 11 potencjalnych modeli elektrycznych, a wszystkie oprócz czterech wyglądają jak motorowery.

10 motocykli elektrycznych od Hondy do 2025 roku10 motocykli elektrycznych od Hondy do 2025 roku Fot. Honda

Honda opracowuje nową platformę „FUN" i planuje wprowadzić trzy „duże" modele elektryczne w Japonii, Stanach Zjednoczonych i Europie w latach 2024-2025. Pracuje również nad rowerem dla dzieci, opartym na tym samym układzie napędowym. Firma przykłada wielką wagę do opracowania solidnej technologii baterii do zasilania wszystkich wypuszczanych modeli, które planuje wprowadzić przed drugą połową dekady.

Teraz dobra informacja dla wielbicieli „prawdziwych motocykli". Japońska firma zapowiedziała, że będzie nadal produkować modele z silnikami spalinowymi, ale zobowiązała się uczynić je bardziej przyjaznymi dla środowiska.

10 motocykli elektrycznych od Hondy do 2025 roku

Stanie się to możliwe dzięki wprowadzeniu większej liczby motocykli „flex-fuel", które będą mogły wykorzystywać paliwa na bazie etanolu E20 i E100. Ma się to stać w latach 2023 - 2025 i te modele na pewno nie będą dostępne w USA.

Honda planuje, że do 2040 roku jej działalność motocyklowa stanie się całkowicie neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla, a modele elektryczne będą stanowić około 15% sprzedaży motocykli do 2030 r. Wszystko to składa się na strategię elektryfikacji, która nie jest szczególnie gwałtowna, ale jest zbieżna z poczynaniami innych producentów samochodów jak choćby Ford i GM.