Administracja Bidena szykuje nowe, ostrzejsze restrykcje wobec przemysłu produkującego chipy w Chinach. Po serii konsultacji z kilkoma amerykańskimi firmami Departament Handlu planuje teraz wysłać jasną wiadomość do Chin: nie pozwolimy wam wykorzystać naszej doskonałej technologii komputerowej i know-how dla własnego zysku.

Rząd komunikował się z KLA Corp, Lam Research Corp i Applied Materials Inc., a Departament Handlu USA nakazał tym trzem firmom wstrzymanie eksportu maszyn i urządzeń do wytwarzania chipów potrzebnych do produkcji elementów półprzewodnikowych w procesach poniżej 14 nanometrów do Chin.

Rząd USA zaostrza restrykcje wobec chińskich producentów procesorów

Tylko sprzedawcy, którzy uzyskali odpowiednią licencję eksportową z Waszyngtonu, mogą dalej prowadzić interesy z Pekinem. Nowy zakaz może dołączyć do tych już nałożonych na Nvidię i AMD w związku ze sprzedażą wysokowydajnych akceleratorów AI i procesorów graficznych.

Nowe obostrzenia zostaną skodyfikowane w nowych przepisach Departamentu Handlu, które mają wpłynąć na cały przemysł półprzewodników w USA. Perspektywa nowych limitów eksportowych jest dyskutowana i aktywnie monitorowana przez Intel i Cerebras Systems, oba zaangażowane w produkcję podobnych akceleratorów AI, jak sprzedawane przez Nvidię i AMD. Firmy OEM, takie jak Dell, HPE i Supermicro, również są zainteresowane nowymi przepisami, ponieważ sprzedają serwery wyposażone w procesor graficzny Nvidia A100 Ampere.

Administracja Bidena planuje „zadusić" Chiny w ich zdolności do wytwarzania zaawansowanej technologii obliczeniowej bez pomocy z zewnątrz, ale wysiłek może być bezcelowy, ponieważ azjatycki gigant półprzewodnikowy SMIC najprawdopodobniej jest już w stanie produkować chipy w procesie produkcyjnym 7 nm.