Robot nazywa się B.I.L.L., co jest skrótem od Bot Initiated Longevity Lab. System wykorzystuje zaawansowaną robotykę, środki czyszczące na bazie wody i poliestrowe łaty z recyklingu, aby odnowić zużyte buty.

Po załadowaniu buta do maszyny tworzony jest model 3D, aby wskazać obszary na cholewce, ścianach bocznych i podeszwie zewnętrznej, które wymagają czyszczenia. Klienci mogą również wybrać plastry, które zakryją zużyte obszary na cholewce.

Robot Nike do czyszczenia i naprawy zużytych sneakersów

Po zakończeniu pracownik sklepu Nike doda nowe wkładki i sznurówki wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu, aby zakończyć renowację. Robot potrzebuje około 45 minut, aby przetworzyć parę Air Force 1.

Obecnie robot może działać tylko na Air Force 1, Air Jordan 1, Space Hippie 01 i Nike Dunks.

Noah Murphy-Reinhertz, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju w Nike NXT, powiedział, że konserwacja starych produktów jest bardzo osobista i że ludzie dołożą wszelkich starań, aby zadbać o swoje ulubione buty.

Nike opracowało robota do czyszczenia i naprawy zużytych sneakersówNike opracowało robota do czyszczenia i naprawy zużytych sneakersów Fot. Nike

Nike opracowało robota do czyszczenia i naprawy zużytych sneakersówNike opracowało robota do czyszczenia i naprawy zużytych sneakersów Fot. Nike

B.I.L.L będzie dostępny w Nike Town London i jest bezpłatny. Nike twierdzi, że uzupełnia w ten sposób istniejące usługi, takie jak Nike Refurbished i Nike Recycling and Donation, i ma nadzieję, że program pilotażowy dostarczy cennych informacji, które pomogą ukierunkować przyszłość zrównoważonych usług w firmie.

Najnowsza innowacja Nike, przynajmniej na tym etapie, to niewiele więcej niż efektowna sztuczka mająca na celu zwabienie klientów do sklepu. Co więcej, utrzymywanie klientów w ich obecnych butach jest w pewnym sensie sprzeczne z modelem biznesowym Nike, polegającym na sprzedaży nowych produktów i powodowaniu w ten sposób przepływu pieniędzy. Jednak Nike ma nadzieję, że ta innowacja nauczy ich więcej o zrównoważonych usługach.