Przez lata dwie pierwsze pozycje w rankingu najbogatszych ludzi na świecie były praktycznie zabetonowane przez Jeffa Bezosa (założyciel Amazona  Blue Origin) i Elona Muksa (założyciel Tesli, SpaceX i Neuralink), panowie od czasu do czasu zamieniali się jedynie miejscami. W zeszłym roku Musk wyraźnie odjechał jednak swojemu rywalowi, a teraz Bezos musiał jeszcze uznać wyższość Gautama Adaniego, indyjskiego miliardera, który właśnie objął drugą pozycję na liście najbogatszych ludzi na Ziemi. 

 Jeff Bezos traci 2. miejsce na liście najbogatszych

Jak wynika z najnowszego rankingu miliarderów Forbes Real Time Billionaire, 60-letni indyjski prezes Adani Group, która obejmuje firmy zajmujące się wydobyciem węgla, infrastrukturą i wytwarzaniem energii cieplnej, może pochwalić się majątkiem o wartości netto w wysokości 155,5 miliarda dolarów. Mężczyzna, który stał się tym samym pierwszym azjatyckim biznesmenem w trójce najbogatszych ludzi świata, w zawrotnym tempie piął się w tym roku po globalnych rankingach, rozpoczynając rok na 14. miejscu Bloomberg Billionaires Index.

Adani wskoczył na drugą pozycję po tym, jak udziały jego Adani Enterprises Ltd wzrosły w tym tygodniu do rekordowego poziomu (w czym zapewne pomógł kryzys energetyczny wywołany przez Rosję). Jak podaje agencja Bloomberg, niektóre z jego firm odnotowały wzrosty o ponad 1000 procent od 2020 roku. Różnica między Adanim a najbogatszą osobą na świecie, czyli Muskiem, wciąż wynosi jednak ponad 100 miliardów dolarów, ponieważ założyciel Tesli pochwalić może się wartością netto w wysokości 260 miliardów dolarów.

Jeśli chodzi o Bezosa, to trudno będzie mu powrócić na szczyt, ponieważ jego wartość netto spadła do 145,8 miliarda dolarów. Może jednak odzyskać tytuł drugiej najbogatszej osoby (oficjalnie), ponieważ jego majątek jest w dużej mierze powiązany z akcjami Amazon.com Inc, które w tym roku spadły o ponad 26 procent. Jeśli więc Amazon odbije, oznaczać będzie to duże zyski dla Amerykanina.