Zakaz jest jednym z kilku wprowadzonych przez Talibów od czasu powrotu do władzy w Afganistanie w sierpniu zeszłego roku po upadku rządu wspieranego przez USA i wycofaniu wojsk amerykańskich. Muzyka, filmy, telenowele i kanały telewizyjne oraz ponad 23 miliony stron internetowych zostały zakazane ze względu na ich „niemoralne treści".

Niedawno ogłoszono decyzję o delegalizacji PUBG i TikTok, ponieważ sprowadzały one młodzież z Afganistanu na manowce. Na spotkaniu między afgańskim Ministerstwem Telekomunikacji, funkcjonariuszami organu przestrzegania szariatu i przedstawicielami bezpieczeństwa zaowocowało decyzją o wprowadzeniu zakazu PUBG w ciągu najbliższych 90 dni, podczas gdy TikTok zostanie zakazany w ciągu miesiąca.

Krajowym dostawcom usług telekomunikacyjnych i internetowych powiedziano, że dostęp do aplikacji – zakaz PUBG dotyczy głównie wersji mobilnej – jest ograniczony w odpowiednich okresach.

PUBG i TikTok zakazane w Afganistanie

TikTok i PUBG stały się ostatnio coraz bardziej popularne, ponieważ Talibowie zakazali innych form rozrywki. BBC zauważa, że prawie dwie trzecie 39-milionowej populacji Afganistanu ma 25 lat i mniej. Około 100 000 jednoczesnych graczy logowało się do PUBG na początku roku, co doprowadziło do paniki moralnej w kraju.

Afganistan nie jest jedynym krajem, który zakazuje tych aplikacji. PUBG i TikTok były dwiema z setek aplikacji zakazanych przez Indie w 2020 r. za ich linki do Chin. Rząd uznał, że aplikacje są „zaangażowane w działania, które są szkodliwe dla suwerenności i integralności Indii, obrony Indii, bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego". Pakistan zakazał również PUBG, ponieważ jest zbyt uzależniający i ma zły wpływ na dzieci, podczas gdy fani w Chinach mogą grać w mocno zmodyfikowaną wersję o nazwie Game for Peace.