Spotify jest gigantem streamingowych usług audio, więc niejako naturalne wydawało się, że po muzyce i podcastach przyjdzie również pora na audiobooki - tak się właśnie stało, a aplikacja doczekała się dedykowanej im sekcji. Kiedy się tam udamy, znajdziemy listę rekomendowanych pozycji, która podobnie jak muzyka czy podcasty, z czasem dopasuje się do naszych preferencji. Co więcej, biblioteka tytułów będzie pojawiała się także w wynikach wyszukiwania, zupełnie jak artyści, albumu, piosenki czy podcasty.

Spotify się rozwija. Czas na audiobooki

Warto jednak zaznaczyć, że audiobooki nie są dostępne w abonamencie i musimy je dokupić osobno. Kiedy znajdziemy interesujący nas tytuł, zobaczymy przy nim ikonę kłódki. Aby nabyć taką pozycję, należy kliknąć w udostępniony link, który przeprowadzi nas przez proces zakupu - po jego zakończeniu wracamy do apki Spotify i możemy słuchać audiobooka. Wszystkie zakupione pozycje będą dostępne w bibliotece do odsłuchu również offline, a do tego dostaniemy możliwość wyboru tempa czytania.

Nie da się ukryć, że Spotify już od dłuższego czasu podążał tą ścieżką i oferował choćby wersję audio Harry'ego Pottera i Kamienia Filozoficznego, czytaną przez różne celebrytki wiosną 2020 roku. W teście na początku zeszłego roku firma dodała wybór książek z domeny publicznej w formacie słowa mówionego, ponownie czytanych przez listę znanych nazwisk. 

Spotify ogłosił następnie, że abonenci Storytel będą mogli połączyć swoje konto z usługą przesyłania strumieniowego, ponieważ platforma audiobooków była jednym z pierwszych dużych wydawców, którzy skorzystali z platformy Spotify Open Access Platform (OAP). Technologia ta umożliwia wydawcom i twórcom strumieniowe przesyłanie ich treści przez Spotify przy użyciu istniejącego systemu logowania. 

W listopadzie Spotify nabył zaś Findaway, czyli platformę audiobooków z ponad 325 000 tytułów i narzędziami dla twórców, co było ostatnim elementem układanki. A przynajmniej przed debiutem w Stanach Zjednoczonych, bo firma zamierza zebrać feedback i wprowadzić niezbędne poprawki przed dalszą ekspansją - niestety nie wiemy, kiedy należy spodziewać się aktualizacji usługi o audiobooki w naszym kraju.