Na długo przed czasami dysków SSD, napędów USB, a nawet płyt CD i DVD, dyskietki rządziły światem komputerów. Istnieje duża szansa, że nie używaliście ich od dekady lub dwóch, o ile w ogóle. Przestarzałe medium zostało ostatecznie zastąpione nowszą i lepszą technologią, aż po prostu naturalnie wyginęło. Przynajmniej tak myśleliśmy.

Tom Persky, założyciel floppydisk.com, nie zgadza się z poglądem, że dyskietki są bezużyteczne i wymarły. Tom regularnie naprawia, poddaje recyklingowi i sprzedaje dyskietki każdemu, kto chce mieć w rękach starą technologię. Jego witryna została nawet przygotowana w retro stylu retro starych stron internetowych z lat 90.

W napisanej przez siebie książce Persky podaje przykłady najczęściej powracających do niego klientów. Tom sprzedaje dużą liczbę dyskietek firmom przemysłowym.

Wyobraź sobie, że jest rok 1990 i budujesz wielką maszynę przemysłową… Projektujesz ją tak, aby przetrwała 50 lat i chciałbyś użyć najlepszej dostępnej technologii. – pisze Persky.

Sektor medyczny również często zaopatruje się w sklepie Persky’ego. Wynika to z faktu, że niektóre urządzenia wciąż działające w szpitalach, skonstruowano tak, że dyskietka jest jedyną obsługiwaną pamięcią masową.

Są też ludzie, których nazywa „hobbystami", kupujący kilka do kilkunastu dyskietek. Jak pisze Tom Persky, są to ciekawi klienci, kierujący się nostalgią, a często także używający stacji dyskietek w swoich retro komputerach.

Linie lotnicze wciąż używają dyskietek

Jednak najbardziej zaskakującymi klientami są… linie lotnicze. Trudno sobie wyobrazić, że naszpikowane najnowocześniejszymi technologiami samoloty latające nad naszymi głowami, przewożące co roku miliony ludzi, wciąż mają na pokładzie stacje dyskietek. Linie lotnicze mają duże zapotrzebowanie na dyskietki i stanowią one znaczną część sprzedaży floppydisk.com.

Weźmy na przykład branżę lotniczą. Prawdopodobnie połowa floty lotniczej na świecie ma ponad 20 lat i nadal używa dyskietek w awionice. To ogromny konsument.

Zapotrzebowanie na usługi Persky’ego dowodzi, że mimo wszystko dyskietki nie wymarły i nadal służą w wielu poważnych miejscach. Nawet jeśli nie jest idealnym nośnikiem danych, to w pewnych sytuacjach jest niezastąpiona.