Evolv, firma zajmująca się technologiami bezpieczeństwa fizycznego, stworzyła bezdotykowy system przesiewowy, który wykorzystuje czujniki, sztuczną inteligencję i analitykę w chmurze do identyfikowania zagrożeń bez przeszkadzania uczestnikom wydarzeń. System o nazwie Evolv Express wygląda podobnie do skanerów antykradzieżowych, które zazwyczaj można znaleźć przy wyjściu ze sklepów: cienki, nienarzucający się i bezdotykowy. Stoją przy wejściach na duże imprezy i odfiltrowują zagrożenia fizyczne z szybkością około 4000 osób na godzinę — 10 razy szybciej niż konwencjonalny wykrywacz metalu.

Konwencjonalne systemy bezpieczeństwa wykrywają obecność metalu jako takiego. Zwykle wymaga to nie tylko przetrząsania toreb i kieszeni, ale także przeszukiwania ludzi noszących biżuterię lub paski. Zamiast po prostu szukać metalu, Evolv Express wykorzystuje sztuczną inteligencję do wyszukiwania określonych kształtów, rozmiarów i gęstości, w których zazwyczaj występuje broń palna oraz noże.

Bezpieczne imprezy masowe?

Sztuczna inteligencja ewoluuje w miarę identyfikowania nowych zagrożeń przez klientów, a ich zgłoszenia trafiają do ogólnego systemu, gdzie są przetwarzane i są pożywką dla uczącej się sztucznej inteligencji. Rezultatem jest szybszy i wygodniejszy system przesiewania, który skutecznie odfiltrowuje zagrożenia, nie angażując zbyt mocno uczestników ochranianego wydarzenia.

System działa już w wielu rozmaitych obiektach na terenie USA. Wszystko zaczęło się od stadionów sportowych i centrów kongresowych, ale obecnie szkoły, miejsca pracy, parki rozrywki i domy modlitwy również zaczęły wprowadzać technologię Evolv. Niedawno do tego grona dołączył stadion FirstEnergy w Cleveland. Jego właścicielom zależało najbardziej, żeby nie pojawiała się na nim broń palna. Okazuje się, że zaledwie 12 jednostek Express z powodzeniem zastąpiło 100 konwencjonalnych wykrywaczy metali.

Od założenia firmy Evolv w 2013 roku, Express skontrolował już łącznie ponad 350 milionów ludzi – więcej niż jakikolwiek inny podmiot prywatny w USA. Tylko w tym roku system odfiltrował już ponad 30 000 pistoletów i 27 000 noży.