Zrzut ekranu, który zamieścił na Twitterze Alessandro Paluzzi, wskazuje, że technologia „ochrony przed nagością" będzie dawała użytkownikom możliwość decyzji, czy chcą oglądać określone treści, które otrzymali czy też nie. Niedługo potem Meta potwierdziła, że rzeczywiście taki jest plan i technologia jest w fazie rozwoju.

Meta stwierdziła, że celem jest ochrona ludzi przed nagimi zdjęciami lub innymi niechcianymi wiadomościami. Jednocześnie wyjaśniono, że nie może sama przeglądać obrazów ani udostępniać ich stronom trzecim. Kolejne szczegóły mamy poznać w nadchodzących tygodniach, zanim ruszą testy.

Ściśle współpracujemy z ekspertami, aby zapewnić, że te nowe funkcje chronią prywatność ludzi, jednocześnie dając im kontrolę nad otrzymywanymi wiadomościami. – powiedział rzecznik Meta.

Meta planuje udostępnić więcej szczegółów w nadchodzących tygodniach przed testami.

Nowa funkcja jest podobna do narzędzia „Ukryte słowa" wprowadzonego w zeszłym roku. Ta funkcja umożliwia użytkownikom filtrowanie obraźliwych słów w wiadomościach bezpośrednich na podstawie słów kluczowych. Jeśli zawiera ona dowolne wybrane przez użytkownika słowo filtrujące, jest ono automatycznie umieszczane w ukrytym folderze, którego można nigdy nie otwierać — ale nie jest usuwane.

Ta funkcja jest już bardzo spóźniona, ponieważ niechciane nagie zdjęcia zostały w dużej mierze zignorowane przez firmy zajmujące się mediami społecznościowymi i są teraz powszechnym problemem. Jedno z badań przeprowadzonych w 2020 r. przez University College London wykazało, że ponad 75 procent ze 150 zbadanych młodych ludzi w wieku 12-18 lat otrzymało tego typu zdjęcia.

Wysyłanie niechcianych nagich zdjęć, znane również jako „cyberflashowanie", jest na celowniku organów śledczych w wielu krajach. W Wielkiej Brytanii może stać się przestępstwem, jeśli ustawa o bezpieczeństwie w Internecie zostanie uchwalona przez parlament. Z kolei Kalifornia nie zaszła aż tak daleko, ale w zeszłym miesiącu stanowa legislatura i senat głosowały jednogłośnie, aby umożliwić użytkownikom pozywanie autorów niezamówionych nagich zdjęć i innych materiałów zawierających grafikę seksualną.