Najnowsze eksperymentalne rozwiązanie Forda może zaoferować pieszym aplikację mobilną, która będzie ostrzegać kierowców o ich obecności. Technologia miałaby wykorzystywać Bluetooth Low Energy (BLE) i uzupełniać firmowy system Co-Pilot360.

Ford planuje zademonstrować nowy system bezpieczeństwa pieszych w swoich najnowszych samochodach. Przybiera on formę aplikacji mobilnej, której piesi używają do ostrzegania kierowców Forda. Aplikacja wykorzystuje BLE do komunikacji z pojazdami obsługującymi system Ford SYNC, informując kierowcę, czy w pobliżu znajduje się pieszy lub rowerzysta.

Bezpieczeństwo pieszych według Forda

Technologia wykorzystuje zaawansowane rozwiązanie sieciowe 5G T-Mobile z przetwarzaniem hiperskalowym. Bluetooth Low Energy pozwala systemowi działać bez parowania urządzeń i ma znikome zapotrzebowanie na energię. Ford zademonstrował swój pomysł na światowym kongresie Intelligent Transportation Society of America (ITSA) w Los Angeles.

Niektóre samochody Forda korzystają już w tym celu z systemu Co-Pilot360, ale nowa aplikacja może zwiększyć jego skuteczność. Co-Pilot360 wykorzystuje czujniki w pojazdach, aby pomóc kierowcom reagować na ruch uliczny i pieszych za pomocą automatycznego hamowania, automatycznych świateł drogowych, centrowania pasa ruchu, asystenta skrzyżowania i innych funkcji. Aplikacja mobilna może sprawić, że kierowcy będą bardziej świadomi obecności osób za przeszkodami, takimi jak budynki, drzewa, zaparkowane samochody czy wzniesienia.

Innym pomysłowym rozwiązaniem zapobiegającym wypadkom, zaproponowanym przez Forda i Designworks w 2020 roku, była kurtka, którą rowerzyści mogliby nosić, aby wyświetlać emotikony kierowcom. Użytkownicy mogą wyświetlać trzy emotikony z tyłu płaszcza za pomocą bezprzewodowego pilota przymocowanego do kierownicy: neutralna twarz, szczęśliwa twarz i gniewna twarz. System może również wyświetlać przydatne symbole, takie jak kierunkowskazy i ikonki zagrożenia. Niestety nie wiadomo kiedy i czy kurtka będzie dostępna.