Po pomyślnym zakończeniu testu napędu agencja miała nadzieję, że 27 września uda się pójść o krok do przodu i Artemis 1 w końcu ruszy w kosmos. Niestety ta data nie jest już aktualna z powodu tropikalnej burzy Ian.

Burza uformowała się w piątek wieczorem nad środkowymi Karaibami. Meteorolodzy spodziewają się, że do niedzieli Ian stanie się huraganem, zanim uderzy na Kubę, a następnie dotrze do wybrzeża Florydy. Nie jest jasne, jak będzie przemieszczał się od soboty, czyli kiedy wejdzie na stały ląd.

Artemis 1 nie wystartuje z powodu tropikalnej burzy

Nie ma również pewności, jak silnej burzy powinny spodziewać się USA, ale obecne ponadprzeciętne ciepło wód oceanicznych na wschodnim wybrzeżu Zatoki Perskiej nie jest dobrym znakiem.

W oczekiwaniu na to, że Ian stanie się huraganem, NASA postanowiła przygotować SLS do wycofania w bezpieczne miejsce Budynku Montażu Pojazdów Kennedy Space Center. Agencja podejmie ostateczną decyzję w niedzielę.

Jeśli prognoza się pogorszy, wycofanie rozpocznie się w niedzielę wieczorem lub wcześnie rano w poniedziałek. Taki plan daje NASA pewną swobodę manewru, gdyby jakimś cudem burza nie przekształciła się w huragan lub zmieniła planowaną trasę. Wtedy jest szansa na wznowienie próby startu.

Następna ewentualna data startu jest możliwa do 3 października, a kolejne najwcześniejsze okno startowe zostanie otwarte 17 października. Cofnięcie się do VAB oznaczałoby, że NASA mogłaby również przetestować baterie systemu odpowiedzialnego za końcową fazę lotu. Dałoby to NASA większą elastyczność w okresie od 17 do 31 października, kiedy to otworzy się następne okno pogodowe.