Obie firmy postanowił zbadać możliwości wykorzystania statku kosmicznego Dragon do podniesienia teleskopu Hubble'a na wyższą orbitę. Orbita teleskopu Hubble'a zmienia się z czasem z powodu oporu atmosferycznego, a ponowne ustabilizowanie go może wydłużyć jego żywotność.

SpaceX wyszło z tym pomysłem kilka miesięcy temu we współpracy z Programem Polaris, inicjatywą lotów kosmicznych z udziałem ludzi, organizowaną przez biznesmena-miliarda Jareda Isaacmana. To właśnie on sfinansował Inspiration4, pierwszą misję wystrzelenia cywilnej załogi na orbitę w 2021 roku.

NASA i SpaceX mają pomysł jak przedłużyć życie teleskopu Hubble'a

Agencja przekazała, że nie zamierza przeznaczać żadnych środków finansowych na badania i nie ma obecnie planów sfinansowania misji wynoszącej Hubble'a na wyższą orbitę za a pomocą statku kosmicznego Dragon. Jak donosi The New York Times, Thomas Zurbuchen, zastępca administratora NASA ds. nauki, powiedział podczas konferencji prasowej:

Chcę być dobrze zrozumiany. Nie ogłaszamy, że na pewno pójdziemy naprzód z takim planem.

Co ciekawe NASA i SpaceX nawet nie zawarły umowy na wyłączność, co oznacza, że inne firmy mogą zaproponować badania i użyć swojego statku kosmicznego. W tym momencie to luźne partnerstwo polegające na przejrzeniu możliwości określonych działań.

Zespoły poświęcą sześć miesięcy na zbieranie danych technicznych. Następnie wykorzystają te informacje do ustalenia, czy kapsuła może bezpiecznie spotkać się i zadokować do teleskopu, a także ustalić, w jaki sposób może fizycznie podnieść Hubble'a na wyższą orbitę.

Wiceprezes SpaceX ds. operacji klienckich Jessica Jensen wyjaśniła:

Chcemy poszerzyć granice obecnej technologii. Chcemy pokazać, w jaki sposób wykorzystujemy partnerstwa komercyjne, a także partnerstwa publiczno-prywatne, aby twórczo rozwiązywać trudne i złożone misje problemowe, takie jak serwisowanie Hubble'a.

Wspólne badania i opracowane procedury mogą nie tylko pomóc samemu teleskopowi, który od 32 lat przebywa w kosmosie. Zgromadzone doświadczenia mogą być również zastosowane w innych statkach kosmicznych na orbicie okołoziemskiej.