Nie oszukujmy się, wszyscy uwielbiamy superbohaterów, bo to przecież siła napędowa świata komiksu, ale wszyscy… mamy czasem ochotę na małą odskocznię od ich misji ratowania świata. I w tym miesiącu będą ku temu dwie naprawdę dobre okazje, bo na rynek trafiły nowy tom Wiedźmina, a także kolejna odsłona Horizon Zero Dawn z płomiennowłosą Aloy. Oczywiście nikt nie twierdzi jednak, że przerwa musi być długa, dlatego później na dokładkę mamy Thora, Iron Mana czy naczelnych „ratowników" uniwersum DC.

Wiedźmin. Ziarno prawdy. Tom 1

Czy w bajkach kryje się ziarno prawdy? Geralt w poszukiwaniu zlecenia trafia do tajemniczego starego dworu położonego w odludnej okolicy, gdzie wita go bardzo nietypowy gospodarz…

Dla fanów twórczości Andrzeja Sapkowskiego historia opowiedziana w tym tomie nie będzie niczym nowym, bo mamy do czynienia z adaptacją jednego z najbardziej kultowych opowiadań pisarza. Mowa oczywiście o Ziarnie prawdy, w którym Geralt trafia do tajemniczego starego dworu położonego w odludnej okolicy, gdzie wita go bardzo nietypowy gospodarz imieniem Nivellen. Mimo początkowej niechęci postanawia on ugościć wiedźmina i opowiedzieć mu o swojej rodzinie, przeszłości oraz klątwie, którą na niego rzucono. Brzmi jak piękna i bestia? Zdecydowanie, tyle że jak to zwykle w świecie Geralta z Rivii bywa, trudno powiedzieć, kto jest piękną, a kto bestią. Tak jak wspomnieliśmy, jeśli czytaliście sagę wiedźmińską, to z pewnością dobrze wiecie, jak kończy się ta historia, ale naszym zdaniem nawet wtedy warto po nią sięgnąć, choćby po to, żeby zobaczyć, w jaki sposób została zilustrowana.

Horizon Zero Dawn. Tom 2

Erend snuje epicką opowieść o Wyzwoleniu Południka, odkrywając, jak jego siostra uporała się z przytłaczającymi przeciwnościami losu i ściągnęła na siebie gniew jednego z najświetniejszych i najbardziej mściwych wojowników z plemienia Oseramów.

Horizon Zero Dawn, które przenosi nas do świata po globalnym kataklizmie, zdominowanego przez ogromne przypominające zwierzęta maszyny, to zdecydowanie jedna z najlepszych gier ostatnich lat. Co więcej, w dużej mierze to właśnie dzięki niej gracze przekonali się, że bohaterki w głównych rolach sprawdzają się równie dobrze, a czasami nawet lepiej, niż bohaterowie. Trudno sobie nawet wyobrazić, ile straciłby ten tytuł, gdyby protagonistą po raz kolejny został facet - postać silnej, niezłomnej i zadziornej Aloy to dokładnie to, czego było trzeba tej serii. Co nie zmienia faktu, że pozostali bohaterowie również są świetnie zagrani, a jednym z ciekawszych jest Erend, wokół którego kręci się właśnie drugi tom komiksowej adaptacji. Aloy dołącza do niego w pogoni za rabusiem, który jest wspólnikiem mordercy jego ukochanej siostry, a po drodze Erend snuje epicką opowieść o Wyzwoleniu Południka, odkrywając, jak jego siostra uporała się z przytłaczającymi przeciwnościami losu i ściągnęła na siebie gniew jednego z najświetniejszych i najbardziej mściwych wojowników z plemienia Oseramów.

Najciekawsze nowości komiksoweNajciekawsze nowości komiksowe Egmont

Injustice. Bogowie pośród nas. Rok trzeci. Tom 3

Tylko jedna siła na świecie może zaszkodzić Supermanowi władającemu pierścieniem Korpusu Sinestro – magia. John Constantine, który z własnych powodów pragnie zemścić się na Kryptonijczyku, staje po stronie Batmana i zwraca się o pomoc do największych magów. Człowiek ze Stali nie powinien mieć szans w starciu z całą armią potężnych istot władających magią. Okazuje się jednak, że jakaś tajemnicza siła chroni jego oraz członków Ligi Sprawiedliwości.

Wydawnictwo Egmont wypuściło na rynek polskiego wydanie trzeciego tomu jednego z najpopularniejszych elseworldów w uniwersum DC, czyli Injustice. Bogowie pośród nas. Przypominamy, że jest to alternatywny świat (niekanoniczny) stanowiący prequel do gier wideo o tym samym tytule, w którym Superman zamienia się w oprawcę po tym, jak Joker podstępem sprawia, że zabija on ciężarną Lois Lane, przy okazji unicestwiając miliony osób. Szybko formuje się jednak ruch oporu wobec Kryptonijczyka, z Batmanem na czele, co prowadzi do głównej osi konfliktu Injustice. Co o konkretnie chodzi w trzecim tomie? Superman po złej stronie oznacza kłopoty, więc Batman zyskuje kolejnych sprzymierzeńców, w tym władającego magią Johna Constantine. Niestety jak się okazuje coś chroni Supermana, jakaś siła, która chce bronić porządku, w którym Superman sprawuje władzę absolutną i na tyle niebezpieczna, że jest w stanie zabić najpotężniejsze istoty w świecie DC. Naszym zdaniem seria Injustice jest jedną z najciekawszych superbohaterskich, jakie w ostatnim czasie ukazują się na polskim rynku i choć ostatni tom odrobinę obniża loty, to jednak i tak jest obowiązkową lekturą dla wszystkich, którym, podobnie jak nas, pochłonęły dwa poprzednie wydawania.

DC Comics: Pokolenia

Struktura czasu się zapada, a istnienie całego uniwersum DC jest zagrożone. Zarówno jego teraźniejszość, jak i przeszłość. Przerażający Dominus chce zniszczyć podwaliny uniwersum DC i wszystkie zawarte w nim historie. Tylko superbohaterowie ze wszystkich pokoleń mogą stawić mu czoła. Poznajcie jedną z najbardziej niezwykłych grup bohaterów, jaką kiedykolwiek zebrano. W jej skład wchodzą: Batman, Kamandi, Starfire, Sinestro, Booster Gold, Doktor Light oraz Steel.

Jak możecie się domyślać po przeczytaniu powyższego opisu, Pokolenia to typowy crossover, który przyciągać ma do siebie czytelników mnogością popularnych i nietuzinkowych postaci. Efekt okazał się jednak dość chaotyczny i naszym zdaniem nie do końca spełnia pokładane w nim nadzieje. Tym bardziej że potencjał był naprawdę duży, gdyż przedstawienie różnych pokoleń superbohaterów podróżujących w czasie wydaje się naprawdę ciekawym zabiegiem, a dla wielu osób mogło mieć też efekt nostalgiczny. Jednak mnogość scenarzystów i rysowników oraz za bardzo poszatkowana fabuła sprawiają, że miejscami czyta się to dość ciężko, a boli także niewykorzystany potencjał wielu elementów. 

Najciekawsze nowości komiksoweNajciekawsze nowości komiksowe Egmont

Marvel Fresh. Thor – Kres wojny, tom 3

Wojna światów dobiegła końca, ale wiele spraw pozostało niewyjaśnionych. Loki, adoptowany w dzieciństwie przez Odyna, po raz pierwszy miał okazję zbliżyć się do lodowych olbrzymów, ludu swojego biologicznego ojca. Co z tego wyniknęło?

Autorem trzeciego tomu przygód Gromowładnego z serii wydawniczej Marvel Fresh jest Jason Aaron, zdobywca Nagrody Eisnera i innych najważniejszych komiksowych wyróżnień, znany z takich serii jak Punisher Max czy Conan Barbarzyńca, więc oczekiwać można Thora w najlepszym możliwym wydaniu. I tak właśnie jest, chociaż ta część przynosi więcej pytań niż odpowiedzi, bo chociaż wojna światów dobiegła końca, to wiele spraw pozostało niewyjaśnionych. Co wyniknie z tego, że Loki, adoptowany w dzieciństwie przez Odyna, po raz pierwszy miał okazję zbliżyć się do lodowych olbrzymów, czyli ludu swojego ojca? Czy Cul Borson, czyli bóg strachu, zdołał odkupić swoje winy podczas sekretnej misji w krainie mrocznych elfów? No i co z Thorem, który nie musi już walczyć o wszystkie Dziesięć Królestw - czym teraz zajmie się Gromowładny?

Marvel Fresh. Król Thor

Dawno, dawno temu Wszechojciec Thor, władca umierającego kosmosu, stawił czoło Gorrowi Bogobójcy dzierżącemu Czarny Nekromiecz. Teraz ta przerażająca broń wpadła w ręce największego wroga Gromowładnego – jego brata Lokiego, boga kłamstw.

Jason Aaron odpowiada też za inny tom Thora w tym miesiącu, a mianowicie Marvel Fresh. Król Thor, ale jeśli spodziewacie się tu bezpośredniej kontynuacji, to nic z tego. Tom ten to pożegnanie scenarzysty z 7-letnią przygodę z Gromowładny i jednocześnie zwieńczenie sagi o bogu gromów, na którą składają się serie: Thor Gromowładny i Thor z linii wydawniczej Marvel Now, Potężna Thor i Niegodny Thor z Marvel Now 2.0 oraz Thor i Wojna światów z Marvel Fresh. W związku z tym Król Thor został napisany w taki sposób, że świetnie bawić będą się przy nim zarówno wyjadacze serii, jak i zupełnie nowi czytelnicy. Jason Aaron przenosi nas bowiem daleko w przyszłość, dziesiątki tysięcy lat do przodu, kiedy to cały Wszechświat stoi na krawędzi zagłady, a Thor jest bardzo bardzo stary. Czy można wyobrazić sobie bardziej epickie tło dla pojedynku, w którym Gromowładny musi stawić czoła swojemu bratu i jednocześnie największemu wrogowi, Lokiemu, który dzierży Czarny Nekromiecz?

Najciekawsze nowości komiksoweNajciekawsze nowości komiksowe Egmont

Marvel Fresh. Tony Stark – Iron Man, tom 2

Król mrocznych elfów Malekith najechał Ziemię i sprzymierzył się z wcieloną chciwością – smokiem Sadurangiem. W starciu z nimi Iron Man wykorzysta najnowsze wynalazki swojej firmy… Tylko czy zaawansowana technologia wystarczy, by pokonać magię?

Drugi tom przygód Iron Mana z serii wydawniczej Marvel Fresh opowiada o zmaganiach superbohatera z królem mrocznych elfów Malekithem, który najechał Ziemię i sprzymierzył się z wcieloną chciwością, czyli smokiem Sadurangiem. Pokonanie tego duetu wymagać będzie od Iron Mana wykorzystania najnowszych wynalazków swojej firmy i wiary w to, że zaawansowana technologia wystarczy, by pokonać magię. A żeby nie było za łatwo, sztuczne inteligencje zaczynają się buntować, więc Tony Stark ma do ugaszenia więcej niż jeden pożar.

Zaginione wesołe miasteczko. Opowieść o Dicku Graysonie

Cyrk Haly’ego utracił swój dawny urok, ale wciąż oferuje główną atrakcję: zapierające dech w piersiach pokazy Latających Graysonów, rodziny akrobatów, do której należy nastoletni Dick Grayson. Problem polega na tym, że Dick wolałby nie spędzać wakacji, powtarzając mało oryginalne układy dla coraz to skromniejszej publiczności.

Zaginione wesołe miasteczko. Opowieść o Dicku Graysonie to przedstawiciel cyklu powieści graficznych dedykowanych młodszym czytelnikom, w którym mogą oni poznać nastoletnie wersje swoich ulubionych bohater. W ten sposób autorzy zwracają uwagę na ważne tematy społeczne i problemy, z jakimi mierzą się dziś młodzi ludzie, bo wbrew temu, co próbują nam wmówić media społecznościowe, świat widziany oczami młodych ludzi nie zawsze jest pięknym i przyjaznym miejscem. W tym konkretnym tomie Dick Grayson musi wybrać pomiędzy lojalnością względem własnej rodziny, której biznes nie idzie najlepiej i nie jest miejscem, w którym młody bohater chciałby spędzić życie, a świetlaną przyszłością u boku nowych przyjaciół z otwartego niedaleko Zaginionego Wesołego Miasteczka i wielkiej miłości. Pytanie tylko, czy zauroczony nowym będzie w stanie dostrzec czyhające na niego niebezpieczeństwo.

Najciekawsze nowości komiksoweNajciekawsze nowości komiksowe Egmont