Trwające nieco ponad 3,5 godziny wydarzenie z udziałem mediów i transmitowane za pośrednictwem internetu miało być dowodem potęgi i postępu technologicznego, jaki wykonała Tesla. Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami Elona Muska, wszyscy spodziewali się, że centralnym punktem będzie prezentacja robota Optimus. Tak też się stało.

Tesla zaprezentowała prototyp robota Optimus

Wydarzenie rozpoczęło się od wejścia na scenę robota Optimus, który wykonał kilka dziarskich kroków i pomachał do publiczności, co wywołało salwę oklasków i krzyki zadowolenia.

Jak ujawnili towarzyszący tej prezentacji twórcy robota, był to jego pierwszy spacer bez połączenia kablowego. Nigdy wcześniej nie poruszał się bez uwięzi w postaci pęku przewodów. Dowiedzieliśmy się także, że silnik rozpoznawania obiektów, którego używa do interakcji ze światem, jest taki sam, jak ten używany w pojazdach Tesli. Zaprezentowano również klip, w którym prototyp podnosi pudełko w biurach Tesli, a także porusza się po ruchliwym biurze pełnym ludzi i mebli.

Okazało się także, że powstał drugi prototyp, wykonany wyłącznie z części wyprodukowanych przez Teslę, ale w tej chwili przygotowywany jest do samodzielnego chodzenia i do opanowania tej sztuki pozostało mu jeszcze kilka tygodni.

Elon Musk powiedział, że Optimus został zaprojektowany jako robot ogólnego zastosowania i ma kosztować poniżej 20 tys. dolarów. Podobno jego seryjna produkcja może ruszyć w przeciągu trzech do pięciu lat. Roboty Optimus, zanim wejdą na rynek konsumencki, zostaną bardzo wszechstronnie przetestowane w fabrykach Tesli.

Musk podkreślał, że zespół podchodzi bardzo poważnie do przygotowania Optimusa, z wielką troską o bezpieczeństwo przyszłych użytkowników. Był również bardzo optymistycznie nastawiony do korzyści ekonomicznych, jakie roboty mogą zapewnić społeczeństwu.

Większość czasu spędzone przy prezentacji Optimusa została poświęcona na omówienie mechaniki poszczególnych elementów Bota Tesli, ze szczególnym uwzględnieniem działania palców i kolan. Określenie „Projekt inspirowany biologią" zostało użyte do opisania sposobu pracy inżynierów nad konstruowaniem i montażem robota Tesli.

Mimo entuzjastycznego przyjęcia Optimusa na scenie można odnieść wrażenie, że obserwatorzy oczekiwali jednak czegoś więcej. Zresztą komentarze po wydarzeniu są tego dowodem.

Jednak prawda jest taka, że nie można było oczekiwać niczego więcej. Specjaliści z robotyki oraz naukowcy z pokrewnych dziedzin już dawno studzili nadzieje entuzjastów Optimusa.

Eksperci robotyki podchodzą do tego projektu bardzo sceptycznie. Ich zdaniem Tesla nie jest w stanie zaprezentować maszyny będącej tak doskonałym projektem robota ogólnego zastosowania, żeby usprawiedliwiło to koszt wprowadzenia ich do fabryk, domów i innych miejsc.

Roboty humanoidalne są opracowywane od dziesięcioleci przez jednostki Honda Motor Co i Hyundai Motor Co w Boston Dynamics. Podobnie jak autonomiczne samochody, roboty mają kłopoty z nieprzewidywalnymi sytuacjami. Roboty Muska mogą być w stanie zademonstrować podstawowe możliwości podczas pokazu, ale trudno byłoby im zaimponować publicznym oczekiwaniom wobec tego typu maszyn. Ludzie oczekują, że roboty tego typu, kiedy już się zmaterializują i wejdą do naszego życia na dobre, będą podobne do ludzi i co najmniej tak zdolne, jak ich twórcy.

Musk wyobraża sobie przyszłość, w której Tesla Bot, zbudowany z takimi samymi możliwościami sztucznej inteligencji, jak jego pojazdy, może wykonywać obowiązki, którymi ludzie mogą nie chcieć zawracać sobie głowy, takie jak choćby kupowanie artykułów spożywczych. Powinien także być samodzielny i radzić sobie w świecie bez precyzyjnych instrukcji.

Sceptycy podkreślają, że temat robota może zniknąć podobnie jak dumnie zapowiadana przez Muska robotyczna taksówka. Na imprezie Autonomia w 2019 r. miliarder obiecał 1 milion tego typu pojazdów do 2020 r., ale jak do tej pory jego firma nie dostarczyła jeszcze ani jednego.

Analitycy widzą w tym więcej marketingu niż rzeczywistego działania. Ich zdaniem to wszystko jest częścią odwracania uwagi ludzi i dawania im kolejnego błyszczącego przedmiotu, za którym mogą gonić.

Z kolei inwestorzy nie są podekscytowani Optimusem, ponieważ nie widzą możliwości stosowania go na dużą skalę, a więc źródła zarobku. Dlatego też trudno będzie ich przekonać, żeby wyłożyli na rozwój tego projektu miliony dolarów. Wielu z nich już wydało wyrok na Optimusa, stwierdzając, że skoro jest on „nieskończenie trudniejszym tematem niż samochody autonomiczne" to nie ma szans na szybkie wdrożenie go do produkcji i w rezultacie zarabiania na nim.

Tesla inwestuje w sieci neuronowe, żeby doskonalić autonomię systemu w samochodach

Inżynierowie Tesli poświęcili wiele czasu, żeby wytłumaczyć widzom, jak działają procesy przetwarzania danych w chmurze oraz bezpośrednio w pojazdach wyposażonych w system autonomiczny. Opisali, jak zaprojektowano sieci neuronowe i ujawnili, że Tesla pompuje 30 petabajtów materiału do trzech superkomputerów, aby zbudować swój trening modelowy. Wszystko to po to, żeby system był w stanie podejmować możliwie najbezpieczniejsze decyzje w napiętych ramach czasowych i skomplikowanych scenariuszach.

Trochę miejsca poświęcono także wciąż trwającym beta testom „autopilota" Full Self Driving (FSD). Widać wyraźny wzrost ludzi testujących ten system. Jeszcze w 2021 roku było to 2000 klientów, podczas gdy w tym roku zaproszono do testów aż 160 000 właścicieli samochodów Tesli.

Musk po raz kolejny złożył deklarację, że ogólnoświatowa beta testy pełnej autonomicznej jazdy ruszą do końca roku. Kierowana przez niego firma wiąże z nimi ogromne nadzieje, licząc, że uda się przede wszystkim poddać testom zachowanie FSD w różnych warunkach pogodowych.

Bardzo ważnym elementem jest w tym wszystkim zdecydowanie platforma Dojo. Musk widzi możliwość wykorzystania jej do przetwarzania w chmurze i do uczenia sieci neuronowych w przyszłości.

Marzenia Muska

Ostatnim etapem wydarzenia było spotkanie oraz dyskusja z publicznością. Tutaj Musk powtórzył potrzebę jak najszybszego stworzenia użytecznego, skalowalnego robota. Jeśli chodzi o jego ewolucję, otwarcie rozważał możliwość nadania Optimusowi atrakcyjnej osobowości lub posiadania dodatkowego ekosystemu, w który mogliby zaangażować się inni producenci.

Musk poruszył także tematy polityczne, popierając agencję rządową nadzorującą rozwój sztucznej inteligencji oraz powszechny dochód podstawowy w świecie, w którym roboty wykonywały większość naszej pracy fizycznej.

Poniżej znajdziecie pełny zapis wydarzenia Tesla AI Day 2022.