Dni, w których Spot był wykorzystywany jako uzbrojona platforma i wspierał szkolenia operatorów sił specjalnych, przechodzą do przeszłości. Także Atlas nie stanie się elektronicznym zabójcą. Ich producent, Boston Dynamics, wraz z pięcioma innymi liderami branży ogłosili, że nie będą uzbrajać, ani zezwalać na uzbrojenie swoich robotów. W tym celu podpisano niezobowiązujący list, który sygnowały wszystkie zainteresowane firmy.

Agility Robotics, ANYbotics, Clearpath Robotics, Open Robotics i Unitree Robotics dołączyły do Boston Dynamics, podpisując porozumienie.

Uważamy, że dodawanie broni do robotów, które są zdalnie lub autonomicznie obsługiwane, szeroko dostępne dla społeczeństwa i zdolne do nawigowania do wcześniej niedostępnych miejsc, w których ludzie żyją i pracują, stwarza nowe ryzyko szkód i poważne problemy etyczne. Wzmocnione zastosowania tych nowych robotów mogą również zaszkodzić zaufaniu publicznemu do technologii w sposób, który zaszkodzi ogromnym korzyściom, jakie przyniosą społeczeństwu. – napisała grupa.

Grupa powołuje się na „rosnące w ostatnich miesiącach zaniepokojenie opinii publicznej spowodowane niewielką liczbą osób, które w widoczny sposób nagłośniły swoje prowizoryczne wysiłki na rzecz uzbrajania dostępnych na rynku robotów", takich jak uzbrojony Spot z Ghost Robotics lub użycie przez policję robota EOD z Dallas. To dlatego czuli potrzebę zajęcia takiego stanowiska.

Spot nie dla wojska

Grupa branżowa zobowiązuje się nie uzbrajać swoich robotów ogólnego przeznaczenia ani nie tworzyć umożliwiającego to oprogramowania. Firmy zobowiązały się, że w miarę możliwości nie pozwolą też swoim klientom na późniejsze uzbrajanie platform.

Trzeba przyznać, że to bardzo odważne zastrzeżenie. Wystarczy wspomnieć długą i bogatą historię powstawania takiej broni i samochody Toyoty, a dokładnie pickupy Hilux przekształcane we własnym zakresie w machiny wojenne, które od lat 80. stanowią podstawę konfliktów asymetrycznych.

Zobowiązujemy się również zbadać rozwój funkcji technologicznych, które mogłyby złagodzić lub zmniejszyć to ryzyko, ale nie mamy problemu z istniejącymi technologiami, których narody i ich agencje rządowe używają do obrony i utrzymania ich bezpieczeństwa.

Sygnatariusze wezwali także decydentów oraz resztę społeczności zajmującej się opracowywaniem robotyki do podjęcia podobnych zobowiązań.